لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۴

مصر مداخله خارجی در امور کشور را محکوم کرد


مصر مداخله خارجی در امور کشور را محکوم کرد
مصر مداخله خارجی در امور کشور را محکوم کرد

محمد کامل عمرو وزیر امور خارجه مصر می گوید مصر مداخله خارجی در امور داخلی کشور را نخواهد پذیرفت.

پس از آن که هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا بدرفتاری با زنان در مصر را به شدت محکوم کرد، محمد کامل عمرو روز چهارشنبه گفت قاهره خواهان توضیحاتی درباره بیانیه های مقام های خارجی است. روز دوشنبه، هیلاری کلینتون گفت رویدادهای اخیر در مصر به ویژه رفتار با زنان تکان دهنده است.

معترضان مردم را به برپایی یک گردهمایی گسترده در روز جمعه و درخواست عذرخواهی از حمله به زنان فراخوانده اند. ویدیوهای تلویزیونی سربازان را که زنان معترض را کتک می زنند، روی زمین می کشند و در چند مورد آنها را لخت می کنند، نشان می دهد.

شورای نظامی حاکم بر مصر روز سه شنبه از حمله به زنان ابراز تاسف کرد و گفت اقدام قانونی علیه مسئولان صورت خواهد گرفت.

پنج روز زد و خورد بین نیروهای امنیتی و معترضان در میدان تحریر قاهره، در حالی که تظاهر کنندگان خواهان پایان حکومت نظامیان هستند، دست کم ۱۴ کشته برجا گذاشته است.

در همین حال، در مصر رای گیری دیگری در انتخابات چند مرحله ای در ۹ استان آغاز شده است. شورای نظامی بر روند سه ماهه انتخابات پارلمانی نظارت دارد و قول داده است قدرت را تا ماه ژوئیه به یک رییس جمهوری برگزیده واگذار کند.

چند روز پس از زد و خوردهای مرگبار بین معترضان و نیروهای امنیتی در قاهره، مصریان روز چهارشنبه به حوزه های اخذ رای رفتند. رای گیری بیشتر در مناطق روستایی برای تعیین برندگان کرسی هایی که در انتخابات هفته گذشته کسی آنها را تصاحب نکرد صورت می گیرد.

مسئولان پزشکی می گویند مرگ های روز سه شنبه در پی حمله نیروهای امنیتی به میدان روی داد. هزاران مصری در اعتراض به بدرفتاری با زنان تجمعی برپا کردند. ویدیوهای تلویزیونی نشان می دهد سربازان، زنان معترض را کتک می زنند، روی زمین می کشند و در چند مورد آنها را لخت می کنند.

ارتش می گوید برخی از معترضان با تخریب اماکن دولتی، سربازان را به خشونت تحریک کردند.

تظاهر کنندگان، شورای نظامی حاکم را به سو استفاده از روند انتقال برای حفظ قدرت، متهم می کنند.

XS
SM
MD
LG