لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۷

در دومین روز ناآرامی در مصر ۸ تن کشته شدند


در دومین روز ناآرامی در مصر ۸ تن کشته شدند
در دومین روز ناآرامی در مصر ۸ تن کشته شدند

در قاهره زدوخورد بین نیروهای امنیتی و معترضین روز شنبه برای دومین روز ادامه یافت. دست کم ۸ تن جانسپردند و بیش از ۳۰۰ نفر مجروح شدند.
سربازان برای متفرق ساختن معترضینی که سعی داشتند در نزدیکی ساختمان پارلمان در میدان التحریر جمع شوند، از پشت بام ها سنگ پرتاب کردند، و ستون های دود سیاه از یک ساختمان مشتعل آسمان را پوشاند.
گزارشگر صدای آمریکا می گوید افراد پلیس را دید که علیه تظاهر کنندگانی که می خواستند بمنظور بیان درخواست های خود برای پایان حکومت نظامیان جمع شوند، از میله های فلزی استفاده می کردند. معترضین در برخی موارد برای حفاظت از خود سنگر بندی کردند.
کمال الجنزوری نخست وزیر مصر در پیامی تلویزیونی گفت نیروهای امنیتی سعی دارند از ساختمان های دولتی حفاظت کنند. او تایید کرد که ۱۸ تظاهر کننده برای جراحات ناشی از گلوله تحت درمان قرار گرفتند، اما گفت نیروهای امنیتی اسلحه حمل نمی کردند.
بسیاری از ساکنان قاهره خواهان پایان خشونت هستند. آنها می گویند بدلیل هرج و مرج نمی توانند کار می کنند و می خواهند ارتش مسئولانه با معترضین برخورد کند.
خشونت در حالی روی می دهد که مصریان اعلام نتایج رسمی دومین دور انتخابات پارلمانی را انتظار می کشند. بنظر می رسد احزاب اسلامگرا بر دستاوردهای انتخاتی خود می افزایند.
قرار است نتایج نهایی روز یکشنبه اعلام شود.
ناآرامی در قاهره غروب پنجشنبه زمانی که سربازان سعی کردند تحصنی در مقابل دفاتر کابینه را برهم بزنند آغاز شد.
روز جمعه، تلویزیون دولتی بیانیه شورای نظامی حاکم را منتشر کرد که کوشش برای برهم زدن تحصن را تکذیب می کرد. شورا معترضینی را که سه هفته است در مقابل ساختمان چادر زده اند و می خواهند ارتش قدرت را رها کند، مسئول دانست.
یک روحانی از جمله کسانی بود که روز جمعه، در حالی که صدها معترض در قاهره سنگ و بمب های آتشزا پرت می کردند، کشته شدند. پلیس نظامی با تیراندازی و استفاده از لوله های آب پاسخ داد. روشن نیست که آیا گلوله هایی که سربازان شلیک کردند لاستیکی بود یا واقعی.
اعضای یک هیات مشورتی غیر نظامی که ارتش ماه پیش تشکیل داد، کارشان را متوقف ساختند و خواهان پایان فوری خشونت علیه معترضین شدند.
شورای نظامی گفته است فقط پس از انتخاب رییس جمهوری در پایان ژوئن، بعد از انتخابات مرحله ای پارلمانی، کنار خواهد رفت.

XS
SM
MD
LG