لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۲

اسلام گرایان مدعی پیروزی در دور دوم انتخابات مصر شدند


اسلام گرایان مدعی پیروزی در دور دوم انتخابات مصر شدند
اسلام گرایان مدعی پیروزی در دور دوم انتخابات مصر شدند

بزرگترین حزب اسلامی در مصر روز چهارشنبه پس از آنکه مقامات انتخاباتی نتايج دور دوم انتخابات پارلمانی را اعلام کردند، مدعی کسب پیروزی شد.

حزب عدالت و آزادی اخوان المسلمین اعلام کرد که ۲۴ نفر از ۴۴ برنده انتخابات دور دوم، نامزدهای آن حزب بودند، در حالی که چهار نفر ديگر نيز از متحدان همان حزب بحساب می آيند.

در حال حاضر حزب اخوان المسلمين بزرگترين سهم از کرسی های در نظر گرفته شده برای احزاب را با ۳۷ درصد آراء در قاهره، اسکندريه، و هفت استان ديگر در مقايسه با نزديکترين رقيب خود، حزب محافظه کار «سلفی نور» با ۲۴ درصد آراء ازآن خود کرده است. حزب ليبرال ائتلاف با فاصله دوری در مکان سوم قرار دارد.

دو دور ديگر از رای گيری ها برای کرسی های مجلس عوام در ۱۸ استان باقی مانده است که در هفته های آينده برگزار خواهد شد. انتخابات برای مجلس اعیان، که قدرت کمتری دارد، در اواخر ماه ژانویه آغاز خواهد شد و در ماه مارس به پایان خواهد رسید.

نتايج انتخابات ساعاتی پس از آن اعلام شد که نخست وزير موقت مصر، کمال الجنزوری ترکیب کابینه جديد را فاش ساخت و محمد ابراهیم، رییس سابق امنیت منطقه ای، را بعنوان وزیر کشور منصوب کرد. او جایگزين منصور العیساوی می شود. بسیاری از فعالان جوان اوپوزیسیون می خواستند العیساوی برکنار شود.

وزارت دارائی را ممتاز السعید سرپرستی خواهد کرد. او با چالش سازماندهی اقتصاد روبرو است. برخی از وزیران فعلی در کابینه باقی خواهند ماند.

XS
SM
MD
LG