لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۴

تشدید رقابت اسلامگرایان مصر در دور دوم انتخابات


کارمندان یکی از حوزه های انتخاباتی در قاهره. ۶ دسامبر ۲۰۱۱
کارمندان یکی از حوزه های انتخاباتی در قاهره. ۶ دسامبر ۲۰۱۱

دومین روز انتخابات دور دوم در مصر، برای گزینش اعضای پارلمان در جریان است و احزاب اسلامگرا در رقابتی سخت برای کسب آرا در دو شهر بزرگ و هفت استان دیگر درگیر هستند.

رای گیری برای ۵۲ کرسی انفرادی در قاهره، اسکندریه و استان های دیگر روز دوشنبه آغاز شد و قرار است امروز – سه شنبه – به پایان برسد. کاندیداهای دو گروه اصلی اسلامگرای مصر: حزب آزادی و عدالت اخوان المسلمین و حزب سلفی نور، برای بیست و چهار کرسی رقابت می کنند.

شاهدان می گویند تنش بین احزاب اسلامگرا در برخی از حوزه ها بالاست و طرفداران حزب سلفی نور از مسئولان کمپین انتخاباتی اخوان المسلمین خواسته اند نواحی اطراف حوزه های رای گیری را ترک کنند. فرمانروایان نظامی مصر در تلاش برای تضمین عادلانه بودن انتخابات، حضور مسئولان کمیپین های تمام احزاب در حوزه ها را ممنوع کرده اند.

دو حزب اسلامگرا تلاش می کنند موقعیت خود را بر اساس نتایج قاطع رای گیری حزبی هفته گذشته تقویت کنند. نتایج حزبی که روز یکشنببه منتشر شد، حزب آزادی و عدالت را با ۳۲ درصد در رتبه اول قرار می دهد. حزب سلفی نور با ۲۴ درصد و حزب لیبرال مصر با ۱۳ درصد به ترتیب در ردیف های دوم و سوم قرار دارند.

حزب سلفی نور از تعبیر محدود کننده ای از اسلام طرفداری می کند که بر تفکیک جنسیتی، حجاب کامل برای زنان و ممنوعیت نوشیدن های الکلی تاکید دارد و درصد بالای آرای آن بسیاری از مصریان را که آن را تهدیدی برای آزادی های مدنی خود می بینند نگران کرده است.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه گفت واشنگتن انتظار دارد تمام کسانی که در روند دموکراسی در مصر نقش دارند به حقوق جهانی، از جمله حقوق زنان پای بند مانده و آزادی مذهبی را مسلم سازند.

کلینتون که در یک مجمع اروپایی در ویلینوس، پایتخت لیتوانی سخت می گفت، همچنین از فرمانروایان نظامی مصر خواست ادامه برگزاری آزادانه و عادلانه دورهای بعدی انتخابات را تضمین کنند و اقتدار واقعی را به سرعت به یک دولت غیر نظامی جدید انتقال دهند.

۱۸ استان باقیمانده مصر در دو مرحله در هفته های آینده برای مجلس عوام پارلمان رای خواهند داد. انتخابات مجلس اعیان – سنا – که قدرت کمتری دارد در اواخر ژانویه آغاز خواهد شد و در ماه مارس به پایان خواهد رسید.

شمار رای دهندگان در دور دوم انتخابات در روزهای دوشنبه و سه شنبه از نخستین دور در روزهای ۷ و ۸ آذر کمتر به نظر می رسد. کمیته انتخابات همچنین تخمین شرکت کنندگان در نخستین دور انتخابات را از ۶۲ درصد به ۵۲ درصد کاهش داد.

حزب سلفی النور پیش از رای گیری از اتحاد انتخاباتی با اخوان المسلمین انصراف داد و به نظر نمی رسد قصد مشارکت در پارلمان را تجدید کند. دبیرکل اخوان المسلمین به خبرگزاری آسوشتید پرس گفت حزب او تلاش خواهد کرد ائتلاف گسترده ای را که گروه های لیبرال و جناح های اسلامگرای جدید را شامل می شود، تشکیل دهد.

فعالیت اخوان المسلین در دوره حسنی مبارک رسما ممنوع بود. اعضای آن به عنوان مستقل در فعالیت های سیاسی شرکت می کردند، در همین حال شبکه گسترده ای از نهادهای خیریه برای میلیون ها نفر از تنگدستان مصری به وجود آوردند.

سلفی های مصر در دوره مبارک از سیاست دوری می کردند، اما پس از آن که فرمانروایان نظامی آزادی انتخابات را تضمین کردند تصمیم گرفتند وارد گود مبارزات انتخاباتی شوند.

XS
SM
MD
LG