لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۸

شمار شرکت کنندگان در انتخابات پارلمانی مصر بی سابقه اعلام شد


شمار شرکت کنندگان در انتخابات پارلمانی مصر بی سابقه اعلام شد
شمار شرکت کنندگان در انتخابات پارلمانی مصر بی سابقه اعلام شد

مسئولان انتخابات در مصر می گویند شمار شرکت کنندگان در نخستین مرحله اولین انتخابات پارلمانی پس از انقلاب بی سابقه بوده است.
کمیسر انتخابات روز جمعه گفت ۶۲ درصد افراد واجد شرایط در رای گیری روزهای دوشنبه و سه شنبه در یک سوم استان های کشور شرکت کردند. بیش از ۸ میلیون مصری آرای خود را به صندوق ها ریختند.
کمیسر نتیجه برخی از رقابت های انفرادی برای کرسی های مجلس نمایندگان را اعلام کرد، با این حال نتایج حزبی را فاش نساخت. او که در یک کنفرانس خبری سخن می گفت اظهار داشت خسته است و از خبرنگاران خواست خودشان نتایج را پیدا کنند، و سپس ناگهان به کنفرانس پایان داد.
پیشتر، تحلیلگران پیش بینی کردند که حزب آزادی و عدالت اخوان المسلمین و گروه های اسلامگرای محافظه کار تر سلفی ادعا نمی کنند که بیشترین تعداد رای ها را بدست خواهند آورد.
مقامات اعلام نتایج را دوبار به تاخیر انداختند و گفتند به زمان بیشتری برای شمارش آرا نیاز است.
خبرگزاری فرانسه می گوید سیستم انتخابات کشور ایجاب می کرد رای دهنگان سه رای به صندوق بیاندازند، دو رای برای کاندیداهای منفرد، و یکی برای یک حزب.
رای دهندگان در بقیه استان ها در دو مرحله که در هفته های آینده برگزار خواهد شد رای خواهند داد. پس از آن رای گیری برای انتخاب اعضای سنا برگزار خواهد شد. این روند تا ماه مارس طول خواهد کشید.
ناظران گفته اند نخستین انتخابات مصر از زمان استعفای حسنی مبارک رییس جمهوری اکثرا به آرامی برگزار شد. با وجود این در زدوخوردهایی که بین معترضین و نیروهای امنیتی در پیشاپیش رای گیری در گرفت، دست کم ۴۲ تن جانسپردند و بیش از ۳ هزار نفر زخمی شدند.
پیشتر در روز جمعه، معترضین به میدان تحریر قاهره بازگشتند و درخواست خود را برای پایان گرفتن حکومت نظامیان تکرار کردند. برخی در جریان تشییع جنازه نمادین تظاهر کنندگانی که در اعتراضات قبلی کشته شدند، تابوت های خالی را حمل می کردند.

XS
SM
MD
LG