لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۸

اخطار حکمران نظامی مصر به معترضان برای پایان دادن به بحران


ملاقات فیلد مارشال طنطاوی و محمد البرادعی در قاهره. ۲۶ نوامبر ۲۰۱۱
ملاقات فیلد مارشال طنطاوی و محمد البرادعی در قاهره. ۲۶ نوامبر ۲۰۱۱

در مصر روز یکشنبه ، معترضانی که خواستار تشکیل یک دولت موقت غیر نظامی هستند در مرکز قاهره جمع شدند. در همین حال حاکم نظامی مصر در مورد عواقبی به شدت خطرناک در صورت به پایان نرسیدن فوری تلاطم سیاسی جاری در آن کشور هشدار داد.

فیلد مارشال حسین طنطاوی همچنین گفت شورای عالی نظامی حاکم بر مصر نمی گذارد آشوبگران در انتخابات پارلمانی، که طبق برنامه باید از فردا شروع شود، دخالت کنند. وی گفت کشور بر سر یک دو راهی است که می تواند با در پیش گرفتن راه برگزاری انتخاباتی موفقیت آمیز، مصر را به جایگاهی امن برساند و یا راهی توام با موانع خطرناک را برگزیند، که ارتش اجازه آن را نخواهد داد.

همزمان با این هشدار ژنرال طنطاوی، هزاران تظاهر کننده میدان تحریر قاهره را در جریان اعتراض گسترده دیگری پر می کردند که برای فشار آوردن به ارتش در تفویض فوری قدرت به یک دولت نجات ملی به منظور اداره کشور تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری برپا شده بود.

شماری از گروه های انقلابی جوان، که اعتراض ها را هدایت می کنند، خواستار تشکیل یک دولت موقت غیر نظامی به ریاست محمد البرادعی رهبر مخالفان و برنده جایزه صلح نوبل، با همکاری معاونانی از تمامی طیف های سیاسی شده اند. آنان پیشنهاد کرده اند این دولت موقت غیر نظامی، برای نظارت در هدایت کشور به مسیر دمکراسی، جایگزین شورای عالی نظامی حاکم بر مصر شود.

البرادعی روز شنبه گفت اگر رسما از وی بخواهند چنین دولتی را رهبری کند، فعالیت برای احراز نامزدی احراز مقام ریاست جمهوری را کنار می گذارد.

اعضای شورای عالی نیروهای مسلح مصر روز شنبه با البرادعی و نیز با عمرو موسی، متقاضی دیگر نامزدی ریاست جمهوری، که پیشتر دبیر کل اتحادیه عرب بود، ملاقات داشتند. هر دو گفته اند در ملاقات هایشان راه های پایان دادن به بحران جاری مطرح و درباره آنها تبادل نظر شده است.

این ملاقات ها هنگامی انجام گرفت که جمعیتی ده هزار نفری در میدان تحریر قاهره جمع شده بودند تا به اعتراض به حکمرانی شورای عالی نظامی و گزینش کمال الجنزوری به عنوان نخست وزیر موقت توسط این شورا ادامه دهند. این انتصاب به منزله تدوامی در رژیم سابق تلقی شده است.

XS
SM
MD
LG