لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۴

معاون نخست وزیر مصر استعفا می دهد


معاون نخست وزیر مصر استعفا می دهد
معاون نخست وزیر مصر استعفا می دهد

معاون نخست وزیر مصر در پی زد و خوردهای خشونت بار نیروهای امنیتی و مسیحیان قبطی که ۲۶ کشته برجا گذاشت استعفا داد.

در گزارش رسانه های دولتی مصر درباره استعفای حاذم الببلاوی دلیلی ارائه نشد. با این حال، خبرگزاری های مصر به نقل از دستیار نخست وزیر می گویند وی در اعتراض به نحوه برخورد با زد و خورد کناره گیری کرد. ببلاوی وزیر دارایی نیز بود.

مسیحیان قبطی مصر سوگواری سه روزه ای را برای ۲۶ معترض که در جریان خشونت و درگیری با نیروهای امنیتی در قاهره کشته شدند آغاز کرده اند.

رهبران کلیسای قبطی از پیروان خود خواسته اند در این مدت روزه بگیرند و دعا کنند.

نا آرامی یکشنبه شب پس از آغاز شد که بیش از یک هزار مسیحی برای اعتراض به حمله های رادیکال های مسلمان به یک کلیسا در جنوب کشور، به طرف ساختمان تلویزیون دولتی در قاهره به راه پیمایی پرداختند.

شاهدان می گویند تظاهرکنندگان با پلیس و سربازانی که از ساختمان حفاظت می کردند درگیر شدند. آنان همچنین می گویند نیروهای امنیتی با خودروهای زرهی وارد جمعیت معترضان شدند. برخی از مسلمانان نیز به زد و خورد پیوستند.

روز دوشنبه خشونت بیشتری در برابر بیمارستانی که بسیاری از زخمی شدگان برای درمان به آنجا برده شدند روی داد. همچنین، هزاران نفر در تشییع و تدفین جمعی قربانیان شرکت کردند.

شورای نظامی حاکم مصر به دولت دستور داده است درباره خشونت ها تحقیق کند.

مسیحیان قبطی ۱۰ درصد از نزدیک به ۸۰ میلیون جمعیت مصر را تشکیل می دهند. بسیاری شکایت دارند که رهبری جدید مصر نسبت به اسلامگرایانی که مسئول سلسله حمله های ضد مسیحی از زمان قیام عمومی و برکناری حسنی مبارک شناخته می شوند بیش از اندازه ملایم بوده است.

کلیسای مسیحی قبطی می گوید مسیحیان با مشکلات پیاپی روبرو بوده اند و عاملان مجازات نشده اند.

XS
SM
MD
LG