لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۴

اسلامگرایان مصر خواستار اصلاح قانون انتخابات شدند


اسلامگرایان مصر خواستار اصلاح قانون انتخابات شدند
اسلامگرایان مصر خواستار اصلاح قانون انتخابات شدند

ائتلافی به رهبری اخوان المسلیمن مصر تهدید کرده که در صورت عدم اصلاح قانون، انتخابات پارلمانی نوامبر را تحریم خواهد کرد.

روز چهارشنبه در بیانیه مشترکی که در وب سایت حزب آزادی و عدالت اخوان منتشر شد آمده است، عدم اصلاح قانون انتخابات در عمل مانع نامزدی بسیاری از چهره های سیاسی خواهد شد.

این ائتلاف با قانون واگذاری یک سوم از کرسی های پارلمان نامزدهای مستقل مخالفت کرده است. بسیاری از گروه های سیاسی مصر معتقدند که این محدودیت زمینه شرکت اعضای پیشین حزب دمکرات ملی مبارک را در انتخابات فراهم خواهد کرد.

این بیانیه از سوی اتحادیه دمکراتیک ائتلاف انتخاباتی حزب آزادی و عدالت و حزب لیبرال وفد به امضا رسیده است.

این اتحادیه همچنین از شورای نظامی حاکم خواسته است قانونی تصویب کند که مقام های سواستفاده کننده از قدرت در دوره مبارک را برای ۱۰ سال از شرکت در انتخابات محروم کنند.

در همین حال هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا گفت دولت متبوعش مایل است دولت موقت مصر هر چه زودتر به وضعیت اضطراری پایان دهد.

کلینتون در دیداری با محمد کامل عمرو همتای مصری خود اظهار داشت اگر این وضعیت زودتر از ژوئن ۲۰۱۲، زمانی که ارتش تعیین کرده است لغو نشود، انتقال دمکراتیک با مشکل روبرو خواهد شد.

این قانون که انزجار افکار عمومی روبروست، پس از حمله به سفارت اسراییل در قاهره بار دیگر به شدت به اجرا گذاشته شده است.

هیلاری کلینتون از رهبران مصر به دلیل کمک به فرونشاندن تنش با اسراییل پس از حمله ۱۸ شهریور قدردانی کرد و بر نقش قاهره در تقویت صلح خاورمیانه تاکید کرد.

وزیر امور خارجه مصر هم گفت کشورش مایل به از سرگیری مذاکرات اسراییل و فلسطینیان است. وی همچنین شهرک سازی اسراییل را مانعی در راه صلح دانست.

XS
SM
MD
LG