لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۸

مصر اقداماتی را برای برقراری نظم اعلام می کند


مصر اقداماتی را برای برقراری نظم اعلام می کند
مصر اقداماتی را برای برقراری نظم اعلام می کند

دولت مصر برای برقراری نظم در حمله مردم به سفارت اسراییل در قاهره سلسله اقداماتی را اعلام کرده است.
اوسامه حسن هیکل، وزیر اطلاعات، روز شنبه گفت برای انتقال مظنونینی که در خشونت روز جمعه بازداشت شدند به یک دادگاه امنیتی اقدامات قانونی صورت گرفته است. پیشتر، خبرگزاری منا گفت پلیس ۱۹ نفر را دستگیر کرده است.
روز جمعه، معترضین بخش هایی از یک دیوار امنیتی سفارت را ویران کردند، و پس از آن که وارد آن شدند اسناد سفارت را بیرون ریختند. دولت می گوید در زدخوردهای شبانه بین معترضین و پلیس، دست کم سه تن جانسپردند و بیش از یک هزار نفر مجروح شدند.
نیروهای امنیتی روز شنبه پس از آن که معترضین برای دومین بار سعی کردند وارد ساختمان سفارت شوند، در حالت آماده باش باقی ماندند.
دفتر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل می گوید او امشب بیانیه ای در باره این حادثه صادر خواهد کرد. پیشتر، نتانیاهو حمله را «نقض آشکار معیارهای بین المللی» نامید. با این حال از دولت مصر به دلیل کمک به فرونشاندن ناآرامی سپاسگزاری کرد.
هجوم به سفارت موجب شد اسحاق لوانون سفیر اسراییل، خانواده اش و ۸۰ کارمند برای خروج از کشور بسرعت به فرودگاه بروند. آنها بامداد شنبه وارد اسراییل شدند. مقامات اسراییلی گفتند کماندوهای مصری به خارج شدن شش اسراییلی دیگر که در سفارت بدام افتاده بودند کمک کردند.
دولت اسراییل گفت قائم مقام سفیر را برای حفظ تماس های دیپلماتیکی در قاهره باقی گذاشته است.
از ماه پیش که نیروهای اسراییل به اشتباه شش پلیس مصر را در نزدیکی مرز، در جریان پاسخگویی به حمله مرزی ستیزگران کشتند، مناسبات دیپلماتیک بین دو کشور متشنج بوده است.
این حادثه بر خشم مردم افزوده است. همچنین از زمان برکناری حسنی مبارک، مصریان خواسته اند پیمان تاریخی صلح با اسراییل لغو شود.

XS
SM
MD
LG