لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۸

زد و خورد در جریان راه پیمایی اعتراضی در قاهره


زد و خورد در جریان راه پیمایی اعتراضی در قاهره
زد و خورد در جریان راه پیمایی اعتراضی در قاهره

نیروهای امنیتی مصر در پی زد و خوردهایی که روز شنبه بین معترضان و مخالفان در گرفت، تیرهای هوایی شلیک کردند.

نآرامی در میدان تحریر قاهره در حالی آغاز شد که حدود یک هزار نفر در نزدیکی وزارت دفاع به راه پیمایی پرداختند و بر درخواست های خود برای اصلاحات تاکید گذاشتند.

شاهدان عینی می گویند معترضان و مخالفان که در امتداد مسیر جمع شده بودند، به پرتاب بطری و سنگ به سوی یکدیگر پرداختند. این حادثه چند ساعت پس از آن روی داد که رییس شورای نظامی حاکم بر مصر گفت دولت به دمکراسی متعهد است.

فیلد مارشال محمد حسین طنطاوی در سخنرانی ضبط شده ای به مناسبت سالگرد کودتای نظامی ۱۹۵۲، گفت دولت به تلاش برای ساختن یک کشور دمکراتیک که در آن حقوق و آزادی های شهروندان از طریق انتخابات آزاد و عادلانه حفظ شود، ادامه می دهد.

دراین میان، فعالان سیاسی که از زمان استعفای حسنی مبارک در میدان تحریر قاهره جمع شده اند می گویند آنان از روند اصلاحات راضی نیستند. برخی از آنان از دو هفته پیش در میدان چادرهایی برپا کردند و گفتند تا تقاضاهایشان برآورده نشود در آنجا خواهند ماند.

روز جمعه، معترضان در میدان و در شهرهایی از جمله اسکندریه تجمعاتی ترتیب دادند. شاهدان می گویند در اسکندریه سربازان برای متفرق ساختن تظاهر کنندگان تیرهای هوایی شلیک کردند.برخی از معترضان می گویند ترمیم کابینه درخواست های آنان را برآورده نمی کند.

XS
SM
MD
LG