لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۰

هشدار ارتش مصر به معترضان


معترضان در قاهره دو تن از افرادی را که با چاقو به چادر آنها حمله کردند، دستگیر کردند. ۱۲ ژوئیه ۲۰۱۱
معترضان در قاهره دو تن از افرادی را که با چاقو به چادر آنها حمله کردند، دستگیر کردند. ۱۲ ژوئیه ۲۰۱۱

رهبران نظامی مصرمی گویند آنان با هر اقدامی که به «منافع عمومی صدمه بزند» بر خورد خواهند کرد.

در حالی که معترضان میدان تحریر در قاهره را برای پنجمین روز در اشغال دارند، شورای نظامی روز سه شنبه در بیانیه ای خواهان «تمام اقدامات لازم» برای جلوگیری از اختلالات بیشتر شد.

معترضان در روزهای اخیر راه ورود به یک ساختمان دولتی را بسته اند و به اعتصاب نشسته دست زده اند. پیشتر در روز سه شنبه، گروهی از مردان مسلح به چاقو و چوب به یک چادر که مخالفان جمعه گذشته در میدان تحریر برپا کردند، هجوم بردند. معترضان با مهاجمان به مقابله پرداخته و آنان را ناچار به ترک محل کردند.

روز جمعه ده ها هزار نفر در میدان تحریر جمع شدند و از حکام نظامی خواستند دولت و پلیس را از هواداران حسنی مبارک رییس پاک کنند.

از آن زمان صدها فعال در میدان چادر زده و می گویند تا درخواست هایشان عملی نشود آنجا را ترک نخواهند کرد و تهدید می کنند که اعتراض خود را به دیگر بخش های قاهره گسترش خواهند داد. مخالفان دولت همچنین به اعتصاب های نشسته در شهرهای اسکندریه و سوئز دست زده اند.

«عصام شرف» نخست وزیر انتصابی ارتش روز دوشنبه در پاسخ به اعتراضات قول داد کابینه اش را ظرف یک هفته ترمیم کند. معترضان گفته های وی را نپذیرفتند و گفتند ضمانتی در گفته ها وجود ندارد.

شورای نظامی روز سه شنبه از نخست وزیر پشتیبانی کرد و تعهد خود را به انتقال قدرت به یک «دولت غیر نظامی مشروع» در پی برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری تکرار کرد.

XS
SM
MD
LG