لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۰

درگیری پلیس با معترضان در قاهره


به گفته شاهدان، بیشتر آسیب دیدگان از تنفس دود صدمه دیدند. ۲۹ ژوئن ۲۰۱۱
به گفته شاهدان، بیشتر آسیب دیدگان از تنفس دود صدمه دیدند. ۲۹ ژوئن ۲۰۱۱

وزیر بهداری مصر می گوید در رویارویی های خشونت آمیز بین پلیس و معترضان در مرکز قاهره بیش از یک هزار نفر آسیب دیده اند.

اعتراضات، که بزرگترین نا آرامی در پایتخت مصر در هفته های اخیر توصیف شده است، شامگاه سه شنبه آغاز شد و تا چهارشنبه ادامه یافت. پلیس برای پراکنده کردن آشوبگرانی که سنگ پرتاب می کردند و لاستیک های اتومبیل را آتش می زدند گاز اشک آور شلیک کرد. ستونی از دود منطقه را فراگرفته و به گفته شاهدان، بیشتر آسیب دیدگان از تنفس دود صدمه دیدند.

نزدیک ۷۰ نفر به بیمارستان منتقل شدند. وزارت کشور مصر می گوید دست کم ۴۰ نفر از پرسنل امنیتی نیز آسیب دیده اند.

برخی از تظاهرکنندگان می خواستند رهبری نظامی کشور در مجازات مقام هایی که به گفته آنان مسئول سرکوب مرگبار قیام علیه حسنی مبارک هستند شتاب کند. در جریان قیام ۱۹ روزه دست کم ۸۵۰ تن کشته شدند.

معترضان دیگری که در میدان تحریر قاهره جمع شده بودند، برای برکناری محمد حسین تنتاوی شعار می دادند که رهبری شورای نظامی را که پس از برکناری مبارک اداره امور مصر را در دست گرفت عهده دار است.

شورا روز چهارشنبه در بیانیه ای به جدیدترین اعتراضات انتقاد کرد و آن را تلاشی برای بی ثبات ساختن مصر و بخشی از طرح نفاق افکنی میان مردم و نیروهای امنیتی نامید.

نا آرامی سه شنبه شب و زمانی آغاز شد که گروهی از مردم سعی کردند وارد سالن تئاتری در قاهره شوند. در آنجا مراسمی برای بزرگداشت کسانی که در قیام علیه مبارک کشته شدند برپا شده بود.

XS
SM
MD
LG