لینکهای قابل دسترسی

سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۶

زدوخورد مهاجمان و طرفداران دمکراسی در قاهره


زدوخورد مهاجمان و طرفداران دمکراسی در قاهره
زدوخورد مهاجمان و طرفداران دمکراسی در قاهره

مهاجمان مسلح به چاقو و ساطور به تظاهر کنندگان طرفدار دمکراسی در قاهره حمله کرده اند.
این حادثه روز چهارشنبه در میدان تحریر، مرکز اعتراضاتی که به استعفای حسنی مبارک رییس جمهوری منجر شد، روی داد.
ویدیوی تلویزیونی دو طرف را که سنگ بسوی یکدیگر پرتاب می کنند نشان می دهد. گزارش های خبری حاکی است دست کم دو نفر مجروح شدند.
ناآرامی پس از آن روی داد که صدها فعال طرفدار دمکراسی برای یک گردهمایی در میدان جمع شدند. خبرگزاری فرانسه می گوید یک فعال مهاجمان را «اوباشان طرفدار مبارک» توصیف کرد.
در این میان، مقامات مصر می گویند شمار کشته شدگان زد و خوردهای روز سه شنبه بین مسلمانان و مسیحیان قبطی در قاهره به ۱۳ تن افزایش یافته است. حدود ۱۴۰ نفر نیز مجروح شدند.
روشن نیست که چه تعدادی از قربانیان مسیحی یا مسلمان بودند، هر چند در گزارش های قبلی گفته می شد بالغ بر شش مسیحی هدف گلوله قرار گرفتند.
بگفته مقامات، درگیری پس از آن روی داد که حداقل یک هزار مسیحی برای اعتراض به سوزاندن یک کلیسا در حومه پایتخت در هفته گذشته جمع شدند.
گفته می شود کشته شدگان اکثرا مسیحیانی بودند که یک گروه از مسیحیان بزرگراه اصلی در جنوب قاهره را بست. دو طرف سنگ پرتاب کردند، و پلیس ضد شورش در کوشش برای برهم زدن جمعیت تیرهای اخطار هوایی شلیک کرد.
جمعیت دیگری از صدها معترض - شامل گروهی از رفتگران که اکثرا مسیحی هستند، در مقابل ساختمان ایستگاه اصلی تلویزیون در مرکز قاهره گرد آمدند و خواهان حقوق برابر شدند. بسیاری صلیب های چوبی بلند حمل می کردند.
اعتراضات مسیحیان پس از آن آغاز شد که مسلمانان محلی کلیسایی را در حومه شهر در پی مناقشه ای بین دو خانواده به آتش کشیدند - گفته می شود مناقشه بر سر رابطه بین یک مرد مسیحی و یک زن مسلمان در گرفت.
فرمانروایان نظامی مصر روز سه شنبه قول دادند کلیسا را دوباره بسازند و مهاجمین را مجازات کنند. اما مسیحیان شکایت دارند که ارتش کُند عمل کرده است و نمی خواهد مسلمانان ساکن جامعه را خشمگین کند. عصام شرف نخست وزیر انتصابی جدید روز دوشنبه با مسیحیان معترض به حمله ملاقات کرد.
حتی پیش از قیام طرفدار دمکراسی، تنش بین مسیحیان و مسلمانان در مصر رو به افزایش بود.
روز سال نو، یک بمب اندازی انتحاری در خارج از یک کلیسای قبطی در شهر اسکندریه ۲۱ تن را کشت و روزها اعتراض را موجب شد. تقریبا یک هفته بعد، یک پلیس خارج از خدمت سوار یک ترن شد، یک مرد مسیحی ۷۱ ساله را کشت، و همسر او و چهار نفر دیگر را مجروح کرد.

XS
SM
MD
LG