لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۷

یک روحانی مصری خواستار ورود چهره های جدید به کابینه شد


یک روحانی مصری خواستار ورود چهره های جدید به کابینه شد
یک روحانی مصری خواستار ورود چهره های جدید به کابینه شد

هزاران نفر از طرفداران جنبش دموکراسی در مصر روز جمعه میدان تحریر در قاهره را پر کردند و برکناری حسنی مبارک رییس جمهوری را در جمعه هفته پیش جشن گرفتند.

آنان در جریان جشن هایی که در آن یک دسته موزیک ارتش نیز حضور داشت، آواز می خواندند و پرچم های مصر را تکان می دادند.

یک روحانی ارشد از ارتش خواست به درخواست مردم گوش کرده و چهره های جدیدی را وارد کابینه سابق کند. هنوز بسیاری از متحدان مبارک در کابینه حضور دارند.

وی همچنین مردم مصر را به شکیبایی با رهبری جدید فراخواند. ارتش مصر، که از حمایت عمومی برخوردار است، کنترل دولت را تا برگزاری انتخابات در دست گرفته است.

نیروهای امنیتی، میدان تحریر را محاصره کرده اند و گزارش ها حاکی است روحیه مردم بسیار خوب است. انتظار می رود با گذشت روز تظاهرات شدت پیدا کند.

خبرگزاری رویترز می گوید هواداران مبارک قصد دارند برای ارج گذاری بر دستاوردهای او در سه دهه قدرت، تظاهرات متقابلی برپا کنند. برگزار کنندگان به رویترز گفتند طرفداران مبارک سیاه خواهند پوشید، در حالی که راه پیمایان پیروزی لباس های سفید بر تن خواهند کرد.

آینده سیاسی مصر همچنان مبهم است، اما رویترز گزارش می دهد ارتش نامزدی را برای انتخابات ریاست جمهوری، که انتظار می رود ظرف شش ماه آینده برگزار شود، معرفی نخواهد کرد.

بان کی – مون دبیر کل سازمان ملل متحد از تعهد ارتش مصر به برگزاری انتخابات شفاف و آزاد استقبال کرده است و می گوید در اصلاحات سیاسی در کشور «برگشتی در کار نیست.»

XS
SM
MD
LG