لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۰

ادامه پافشاری معترضین مصری بر استعفای مبارک


ادامه پافشاری معترضین مصری بر استعفای مبارک
ادامه پافشاری معترضین مصری بر استعفای مبارک

یک نهاد ارشد در رهبری حزب حاکم مصر استعفا داد، در همین حال هزاران معترض به تظاهرات در میدان تحریر ادامه می دهند و خواهان استعفای حسنی مبارک هستند.

به گزارش تلویزیون مصر روز شنبه کمیته تصمیم گیری حزب دموکرات ملی، از جمله جمال مبارک پسر حسنی مبارک کناره گیری کرده است. با این حال، به گزارش تلویزیون، پرزیدنت مبارک در مقام خود به عنوان رهبر حزب باقی است.

در واشنگتن، یک مقام دولت اوباما استعفای جمال مبارک را یک «گام مثبت» نامید. این مقام که معرفی نشده است، روز شنبه در بیانیه ای این اقدام را حرکتی درست به سوی «دگرگونی سیاسی» که مصر نیاز خواهد داشت، توصیف کرد.

تلویزیون دولتی می گوید صفوت الشریف، دبیر کل حزب استعفا داده و فردی دیگر به جای او منصوب شده است. گزارش های منابع خبری غرب حاکی است کمیته تصمیم گیری شامل شش عضو است که همه از اعضای قدیمی تشکیلات سیاسی مصر هستند.

پیشتر در روز شنبه رسانه های مصر گزارش دادند حسنی مبارک، رییس جمهوری مصر روز شنبه با تیم اقتصادی خود ملاقات کرد و درباره تاثیر مالی بحران سیاسی کشور با آنان به بحث پرداخت، در همین حال هزاران معترض به تظاهرات در میدان تحریر ادامه می دهند.

گزارش رسانه های مصر حاکی است در جلسه وزیران نفت و دارایی و رییس بانک مرکزی حضور داشتند. سمیره فوزی ابراهیم، وزیر بازرگانی، روز شنبه گفت به دلیل نا آرامی ها، صادرات در ماه ژانویه ۶ درصد کاهش یافته است. برخی تخمین ها حاکی است که نا آرامی ها روزانه ۳۱۰ میلیون دلار به کشور زیان می رساند.

در این میان، سربازان مصری در تلاش هستند تظاهرکنندگان مخالف مبارک را به جمع کردن راه بندان ها تشویق کنند. یک افسر بلندپایه ارتش، روز شنبه با بلندگو به میان جمعیت رفت و سعی کرد آنها را به بازگشتن به خانه هایشان تشویق کند، اما موفق نشد.

معترضین همچنین در برابر تلاش های ارتش برای جمع کردن راه بندان ها مقاومت کرده اند. به گزارش تلویزیون الجزیره، ارتش در تلاش برای برداشتن موانع و بیرون بردن خودروهای سوخته از میدان، از جرثقیل و کامیون های بارکش کمک گرفته است.

برخی از تظاهرکنندگان عهد کرده اند تا زمانی که مبارک استعفا دهد به اعتراض ادامه دهند، هرچند وی می گوید تا پایان دوره ریاست جمهوری در مقامش باقی خواهد ماند.

چندین رهبر اپوزیسیون با عمر سلیمان، معاون رییس جمهوری به گفت و گو نشسته اند. با این حال، اخوان المسلیمن می گوید تا مبارک استعفا نداده است، به مذاکرات نخواهد پیوست.

بامداد شنبه صدای تیراندازی هایی شنیده شد، اما درباره تلفات گزارشی نرسیده است.

روز جمعه، ده ها هزار معترض مخالف دولت، میدان تحریر را در آنچه «روز خروج» برای مبارک می نامیده اند پر کردند.

عمرو موسی، دبیرکل اتحادیه عرب به تظاهر کنندگان پیوسته و گفته است ممکن است شرکت در انتخابات ریاست جمهوری را بررسی کند. حسین طنطاوی وزیر دفاع مصر نیز از میدان دیدن کرد.

روز جمعه همچنین گزارش هایی درباره زد و خورد و تیراندازی های هوایی، در حالی که نیروهای نظامی از ورود گروهی از طرفداران مبارک به میدان جلوگیری می کردند، منتشر شد. آنها در نقطه دیگری ار قاهره برای آنچه آن را «روز وفاداری» نامیدند جمع شده بودند.

XS
SM
MD
LG