لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۶

معترضین مصری ممنوعیت آمد و شد را نادیده می گیرند


معترضین مصری ممنوعیت آمد و شد را نادیده می گیرند
معترضین مصری ممنوعیت آمد و شد را نادیده می گیرند

ده ها هزار معترض مخالف دولت مصر با نادیده گرفتن ممنوعیت آمد و شد، به تظاهرات در خیابان های قاهره و شهرهای دیگر ادامه می دهند.

بامداد شنبه، دولت اعلام کرد ساعات ممنوعیت رفت و آمد را تمدید کرده است. ممنوعیت رفت و آمد در ساعت ۴ بعد از ظهر به وقت محلی به اجرا گذاشته شد.

خبرگزاری رویترز پیشتر به نقل از سخنگوی ارتش مصر گفته بود متخلفین با خطر روبرو خواهند شد. با این حال، تصویرهای تلویزیونی جمعیت انبوهی را در قاهره در پنجمین روز تظاهرات نشان می دهد.

معترضین، که خواهان پایان گرفتن حکومت ۳۰ ساله حسنی مبارک هستند، در حالی که پرچم های مصر را تکان می دادند در میدان تحریر قاهره جمع شدند حضور سنگین ارتش در شهر نمایان است، اما به نظر می رسد روز شنبه نیروهای امنیتی با تظاهر کنندگان درگیر نشدند. در برخی موارد، سربازان دیده می شدند که به سوی جمعیت دست تکان می دادند و معترضین به گرمی به آنها خوش آمد می گفتند.

با این حال، خبرگزاری ها گزارش می دهند یک معترض زمانی که پلیس به سوی تظاهر کنندگان در نزدیکی وزارت کشور آتش گشود کشته شد. تلویزیون الجزیره تظاهر کنندگان را که جسدی را حمل می کردند نشان داد.

پیشتر، تلویزیون دولتی مصر اعلام کرد کابینه مبارک رسما استعفا داده است.

حسنی مبارک شامگاه جمعه در پیامی قول داد کابینه جدیدی معرفی کند و به اجرای اصلاحات سیاسی و اقتصادی بپردازد. با این حال، شواهدی که نشان دهد تغییرات پیشنهادی، معترضینی را که خواهان پایان گرفتن حکومت ۳۰ ساله او هستند راضی کرده باشد.

محمد البرادعی، برنده جایزه صلح نوبل و رییس پیشین آژانس بین المللی انرژی اتمی، پیام آقای مبارک را «مایوس کننده» نامید و گفت او باید کناره گیری کند.

مقامات مصر می گویند در جریان نا آرامی ها دست کم ۳۵ تن، از جمله ۱۰ پلیس کشته شده اند. برخی از رسانه ها می گویند با دست کم ۷۴ تن که در شهرهای عمده کشته شده اند، این رقم بیشتر است.

دو شبکه تلفن همراه، روز شنبه کار خود را پس از ۲۴ ساعت از سر گرفتند. دولت در تلاش برای متوقف ساختن اعتراض های جمعی روز جمعه دستور قطع سرویس ها را داده بود.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا شامگاه جمعه با حسنی مبارک تماس گرفت و از او خواست برای انجام قول هایی که به مردم مصر داده است، «گام های قاطع» بردارد.

در این میان، توریست های خارجی و بسیاری از مصریان برای یافتن پروازهایی جهت خروج از مصر فرودگاه اصلی قاهره را پر کرده اند.

XS
SM
MD
LG