لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۲

آمد و شد شبانه در قاهره ممنوع شد


معترضین با تکان دادن پرچم مصر در مقابل ماشین های آبپاش پلیس ایستاده اند
معترضین با تکان دادن پرچم مصر در مقابل ماشین های آبپاش پلیس ایستاده اند

در قاهره در حالی که معترضین مخالف دولت ممنوعیت آمد و شد شبانه را نادیده گرفته اند، ساختمان ها به آتش کشیده شده و تانک ها در خیابان ها مستقر شده اند. جمعه خشونت بارترین و پر هرج و مرج ترین روز در مصر از آغاز تظاهرات گسترده در روز سه شنبه بود.

حسنی مبارک رییس جمهوری ممنوعیت آمد و شد را به سراسر کشور گسترش داده، اما گزارش های رسانه ها حاکی است که در متوقف ساختن خشونت چندان تاثیر نداشته است.

تظاهر کنندگان که شمار آنها ده ها هزار نفر تخمین زده می شود، خواهان استعفای حسنی مبارک هستند. وی قرار بود خطاب به مردم سخنرانی کند، اما معلوم نیست این سخنرانی چه زمانی انجام خواهد شد.

معترضین در قاهره چند خودرو متعلق به نیروهای امنیتی را محاصره کردند و در یکی از نقاط یک نفربر بدون سرنشین را به آتش کشیدند.

آتش سوزی های بزرگ در چندین نقطه شهر، از جمله در ساختمان های دولتی نمایان است و شاهدان گزارش داده اند تیراندازی در خیابان ها که معترضین خشمگین آنها را پر کرده اند، شنیده شده است.

مراکز حزب حاکم دموکرات ملی از جمله ساختمان هایی هستند که در آتش می سوزند.

سربازان در سوئز گشت می زنند و پلیس برای عقب زدن تظاهر کنندگان به گاز اشک آور، لوله های آب فشار قوی و باتون متوسل شده است. گزارش رسیده دست کم یک تظاهر کننده در سوئز کشته شده است.

خبرگزاری رویترز گزارش داد تظاهر کنندگان خشمگین جسد یک تظاهرکننده را در خیابان های سوئز حمل می کردند.

اسوشیتد پرش گزارش می دهد محمد البرادعی در خانه اش در بازداشت به سر می برد. خبرگزاری پیشتر گزارش داده بود پلیس و نیروهای امنیتی، آقای البرادعی، برنده جایزه صلح نوبل، را با لوله های آب فشار قوی هدف گرفتند. وی که روز پنجشنبه از اتریش به مصر بازگشت، به یک چهره برجسته اپوزیسیون تبدیل شده است. در گزارش آمده است پلیس روز جمعه با البرادعی و طرفداران او در حالی که سعی داشتند به اعتراضات در قاهره بپیوندند روبرو شد.

نیروهای امنیتی در مرکز قاهره گاز اشک آور و گلوله های لاستیکی به سوی تظاهرکنندگان شلیک کردند. در حالی که دولت سعی داشت جمعیت را متفرق کند، کامیون های حامل افراد مسلح پلیس در خیابان ها صف کشیده بودند.

ویدیوهای تلویزیونی معترضین را روی پلی در قاهره نشان می دهد که در کوشش برای عقب زدن نیروهای امنیتی بسوی آنها سنگ پرتاب می کنند. در نقطه ای دیگر، گروه های بزرگی از تظاهر کنندگان در حالی که مشت های خود را تکان می داند در راه پیمایی می کردند.

سرویس اینترنت، که ابزار اصلی فعالان تلقی می شود، دقایقی پس از نیمه شب در سراسر مصر بسته شد. ارسال پیامک و دیگر راه های اطلاع رسانی نیز از کار افتاده است. شرکت «تله کام وودا فون» می گوید دولت مصر به تمام کاربران تلفن همراه دستور داده سرویس را در بخش هایی از کشور متوقف کنند.

بان کی - مون دبیرکل سازمان ملل متحد از رهبران و مردم مصر درخواست کرد اجازه ندهند خشونت شدت پیدا کند. وی می گوید رهبران جهان باید اعتراضات را فرصتی برای شنیدن «نگرانی های مشروع» مردم خود تلقی کنند.

پیشتر، بزرگترین گروه مخالف در مصر، اخوان المسلیمن، گفت دست کم پنج رهبر ارشد و پنج عضو آن در پارلمان دستگیر شده اند.

این گروه گفته است به اعتراضات خواهد پیوست، اما در سازمان دادن تظاهراتی که جوانان خشمگین از شرایط ناهنجار زندگی، فقر و حکومت دیکتاتوری رهبری می کنند، نقشی نداشته است.

از روز سه شنبه دست کم ۵ تن کشته شده اند و به گفته دولت نیروهای امنیتی ۸۰۰ نفر را بازداشت کرده اند. گروه های طرفدار حقوق بشر شمار دستگیر شدگان را از ۲ هزار نفر بیشتر اعلام می کنند.

از آغاز اعتراضات، حسنی مبارک رییس جمهوری ۸۲ ساله سخنی نگفته و دیده نشده است.

در واشنگتن، باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا گفت اصلاحات سیاسی برای رفاه دراز مدت مصر حیاتی است و بر فشار بر مبارک برای انجام تغییراتی، ضمن قبول این که او متحد عمده ای برای آمریکا است، افزود.

XS
SM
MD
LG