لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۳

مصر مداخله آمریکا در امور داخلی کشور را رد می کند


مصر مداخله آمریکا در امور داخلی کشور را رد می کند
مصر مداخله آمریکا در امور داخلی کشور را رد می کند

مصر آمریکا را به مداخله در امور داخلی کشور متهم کرده است. پس از آن که واشنگتن پیشنهاد کرد ناظران بین المللی بر انتخابات پارلمانی آینده مصر نظارت کنند، وزارت امور خارجه مصر روز پنجشنبه در بیانیه تندی گفت آمریکا مانند یک «مباشر» عمل می کند و به حاکمیت کشور احترام نمی گذارد.

قاهره ناراحتی خود را از دیدار روز ۱۱ آبان ماه در واشنگتن بین مشاوران امنیت ملی باراک اوباما رییس جمهوری و گروهی از تحلیلگران سیاست خارجی آمریکا، که خواهان اصلاحات سیاسی در مصر بودند، ابراز داشت و گفت هدف گروه این است که خاورمیانه را به هرج و مرج بکشاند.

روز دوشنبه، وزارت امور خارجه آمریکا گفت مصر باید در پیشاپیش انتخابات، با برگزاری گردهمایی های مسالمت آمیز، پوشش آزاد خبری، و حضور ناظران بین المللی موافقت کند. ادوارد واکر، سفیر سابق آمریکا در مصر، روز سه شنبه در بحثی در صدای آمریکا در واشنگتن، پیشنهاد حضور ناظران را تکرار کرد.

اما رییس اداره مطبوعات و اطلاعات مصر در یک گردهمایی در قاهره گفت برای نظارت بر عالانه بودن انتخابات، یک سیستم شامل قضات و ایمنی های دیگر وجود دارد. او اعلام کرد دولت رهنمودهایی جهت پوشش آزاد و عادلانه فعالیت های کاندیداها صادر کرده است.

روند انتخابات در مصر با انتقادهای بین المللی روبرو شده است. گروه های طرفدار حقوق بشر می گویند مقامات امنیتی برای نگاهداشتن حزب دمکرات ملی حسنی مبارک در قدرت، از زور علیه مخالفان سیاسی و رای دهندگان استفاده می کنند.

XS
SM
MD
LG