لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۲

تظاهرات هزاران شهروند مصری در خیابان های قاهره


تظاهرات هزاران شهروند مصری در خیابان های قاهره
تظاهرات هزاران شهروند مصری در خیابان های قاهره

هزاران تن از شهروندان مصر در اعتراض به حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر و دولت او به خیابان های قاهره ریخته اند. پلیس مصر با استفاده از گاز اشک آور و فشار قوی آب سعی کرد تظاهرکنندگان را در قاهره متفرق سازد.

تظاهرکنندگان با الهام از تظاهرات و ناآرامی های اخیر تونس که منجر به سرنگونی رئیس جمهوری این کشور شد، در رشته تظاهرات خود خواستار اصلاحات اقتصادی و سیاسی در کشورشان هستند.

پیشتر، علی رغم هشدارهای دولتی و بازداشت هایی که صورت گرفت، ده ها هزار شهروند مصری وعده دادند که در تظاهرات قاهره و چندین شهر بزرگ دیگر مصر شرکت خواهند کرد.

تظاهرات اعتراضی از سوی گروه هایی که می گویند از جانب جوانان مصری سخن می گویند ترتیب داده شد. جوانان مصری مانند معترضان تونسی می گویند که از فقر و سرکوب به تنگ آمده اند.

فعالان جنبش «کفایه» مصر- متشکل از مخالفان دولت- و جنبش جوانان ششم آوریل، تظاهرات را در شبکه های اجتماعی اینترنتی در فیسبوک و توییتر سازماندهی کردند.

احزاب سیاسی از جمله حزب لیبرال «وفد» و حزب اسلامی و ممنوعه «اخوان المسلمین»، بزرگترین و سازمان یافته ترین گروه اپوزیسیون مصر، رسما تظاهرات را حمایت نکرده اند اما گفته اند که برخی از اعضایشان احتمالا در تظاهرات شرکت می کنند.

قوانین مصر از سال ١٩٨١برگزاری تظاهرات را در این کشور ممنوع می کند. گروه های اپوزیسیون می گویند مجوز برگزاری راهپیمایی به آنان داده نشده است و نیروهای امنیتی مصر در گذشته با تظاهرکنندگان برخورد خشونت آمیز داشته اند.

معترضان مصری روز سه شنبه با استفاده از فرصت فرارسیدن روز ملی پلیس، از عوامل کلیدی حفظ قدرت حسنی مبارک در سی سال گذشته، به خیابان ها ریخته اند.

XS
SM
MD
LG