لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۵

حسنی مبارک به حکم دادستان کل ممنوع الخروج شد


حسنی مبارک، در کنار معمر قذافی رهبر لیبی - آرشیو
حسنی مبارک، در کنار معمر قذافی رهبر لیبی - آرشیو

دادستان ارشد مصر، مانع خروج حسنی مبارک، رییس جمهوری پیشین مصر و خانواده او از کشور شد و دارایی آنان را توقیف کرد. دولت جدید مصر نیز مشغول رسیدگی به اتهام فساد علیه خانواده آقای مبارک است.

دفتر عبدل مجید محمود، دادستان مصر، جزئیات تحقیق درباره خانواده رییس جمهوری پیشین مصر را منتشر نکرد. اما این دفتر روز دوشنبه اعلام کرد که ممنوعیت سفر شامل آقای مبارک، همسرش، دو پسر او و همسران آنان می شود.

این اقدام یک روز پس از آن صورت می گیرد که به دنبال تلاش همسر آقای مبارک و جمال مبارک، پسر کوچتر حسنی مبارک برای خروج از منطقه تفریحی شرم الشیخ، در دریای احمر، مقامات ارتش مصر، مانع پرواز آنان شدند.

روز دوشنبه روزنامه الحرام، روزنامه ای که بطور سنتی رسانه دولتی مصر شناخته می شود، متن شکایت یک قانونگذار سابق و منتقد دولت آقای مبارک را به دادستان کل منتشر کرد که در آن، جزئیات ثروت خانواده مبارک منتشر شده است.

گزارش های رسانه ای می گویند که دارایی خانواده مبارک ممکن است میلیاردها دلار باشد.

نزدیک به نیمی از جمعیت ۸۰ میلیونی مصر زیر خط فقر یا نزدیک آن زندگی می کنند که به گفته بانک جهانی، در آمد کمتر از ۲ دلار در روز را شامل می شود.

آقای مبارک متهم شده است در دوران حکومتش، چشم خود را بر فساد اقتصادی خانواده اش و وابستگان آنها بسته بود.

بسیاری از اتهامات اثبات نشده مربوط به فساد خانواده حسنی مبارک، بر فعالیت های اقتصادی دو پسر وی، جمال و علاء و همچنین همسر جمال مبارک و خانواده او متمرکز است.

XS
SM
MD
LG