لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۴

ابهام در مصر


در مصر، انتخابات دور دوم برای انتخاب نخستین رییس جمهور کشور به گونه ای دمکراتیک در روزهای ۱۶ و ۱۷ ژوئن برگزار شد. رقابت بین محمد مرسی، که اخوان المسلمین از او حمایت می کند، و احمد شفیق، نخست وزیر سابق در دوره حسنی مبارک، بود. مرسی و اردوی وی، بر اساس نتایج اولیه، او را برنده غیر رسمی اعلام کرده اند. با این حال، نتایج رسمی قرار بود روز پنجشنبه اعلام شود.

در این میان، شورایعالی نیروهای مسلح مصر - اسکاف - یک بیانیه قانونی صادر کرده است که بنظر می رسد قدرت های گسترده ای از جمله قانون گذاری به ارتش می دهد. این اقدام پس از آن صورت گرفت که دادگاه قانون اساسی رای داد انتخاب یک سوم نمایندگان پارلمان غیر قانونی بوده است، و موجب شد اسکاف ساختمان پارلمان را ببندد، و نیز کنترل تصمیمات اقتصادی و سیاست خارجی، و روند تدوین قانون اساسی جدید را به دست بگیرد. با ین حال، اسکاف تاکید کرده است که قدرت را تا ۳۰ ژوئن به رییس جمهور برگزیده واگذار خواهد کرد.

ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا گفت ایالات متحده از آنچه در مصر می گذرد نگران است. میلیون ها مصری بگونه ای دمکراتیک برای انتخاب رییس جمهوری جدید رای دادند، و آرمان های خود را برای رییس جمهوری و دولتی که توسط مردم انتخاب شود و برای مردم کار کند نشان دادند.

نولاند گفت مصر در دوره ای بسیار حساس قرار دارد، و جهانیان با علاقه مندی مراقب هستند. ما به ویژه نگران تصمیماتی هستیم که بنظر می رسد استیلای ارتش بر قدرت را طولانی می سازد.

او از شورای عالی نیروهای مسلح خواست با پای بندی به تعهدات خود به روند تدوین قانون اساسی فراگیر، تشکیل به موقع پارلمان و انتقال سریع قدرت به یک دولت غیر نظامی، اعتماد عمومی و بین المللی را به روند انتقال دمکراتیک باز گرداند.

ویکتوریا نولاند بنقل از هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا گفت «انتقال دمکراتیک قابل بازگشت نیست. امریکا از آرمان مردم مصر برای انتخاب رهبرانشان حمایت می کند.»
XS
SM
MD
LG