لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۵

درپیشاپیش تظاهرات درقاهره، الازهر هشدارمی دهد


FILE - Muslims arrive to attend the Friday prayer at Al-Azhar mosque in Cairo, Egypt, Dec. 28, 2012.
FILE - Muslims arrive to attend the Friday prayer at Al-Azhar mosque in Cairo, Egypt, Dec. 28, 2012.
دانشگاه اسلامی الازهر، مقتدرترین نهاد مذهبی در مصر، نسبت به براه افتادن جنگ داخلی درکشور هشدار داده و مردم را به آرامش فرا خوانده است.

به گزارش رویترز، درمیان خشونت های پراکنده درروز جمعه، و دو روز پیش از تظاهرات عظیمی که مخالفان محمد مرسی رییس جمهوری امیدوار هستند او را ناچار سازد کنار رود، روحانیان الازهر دربیانیه ای گفتند برای پرهیز از فرورفتن کشور درجنگ داخلی به هوشیاری نیاز است.

بیانیه که، به گزارش رویترز، از مرسی حمایت می کند، طرف ها را به گفت و شنود فرا می خواند و «دسته های بزهکار» را که مساجد را محاصره کردند، مسئول خشونتی می داند که به گفته اخوان المسلیمن دست کم 5 نفر از طرفداران آنرا ظرف یک هفته کشته است.

شاخه سیاسی اخوان نسبت به «پیامدهای خطرناکی که کشور را بدرون دوری خشونت بار از هرج ومرج حواهد کشید» هشدارداد و رهبران لیبرال، ازجمله محمد البرادعی را مسئول دانست.

رهبران اوپوزیسیون خشونت را محکوم کردند. ارتش، که هشدار داده است اگر رهبران سیاسی کنترل وضع را از دست بدهند ممکن است مداخله کند، بیانیه ای صادر کرد و گفت نیروهای نظامی را برای حفاظت از شهر وندان و نهادهای مهم در سراسرکشور مستقرکرده است.

تظاهرات روز جمعه درپیشاپیش راه پیمایی انبوه روزیکشنبه برپا شد. مخالفان محمد مرسی امیدوارند میلیون ها نفر در آن شرکت کنند، و خواستار استعفای او و برگزاری انتخابات جدید بشوند.

دراسکندریه ، دومین شهربزرگ مصر، زمانی که راه پیمایان معترض و اسلامگرایان به زدوخورد پرداختند، مردی هدف گلوله قرار گرفت و 70 نفر، ازجمله 9 پلیس مجروح شدند.

درقاهره، ده ها هزار اسلامگرا درپی برگزاری نمازجمعه برای نشان دادن حمایت خود از مرسی در اطراف مسجدی جمع شدند. اما حادثه ای روی نداد.

هزاران نفر در آمادگی برای راه پیمایی روز یکشنبه در اطراف میدان تحریر جمع شده اند.

اعتراض حدود 3 هزار نفر درپورت سعید ، مرکز احساسات ضد اسلامی، به آرامی برگزار شد.

مخالفان مرسی می گویند او نتوانسته است دولتی فراگیر تشکیل دهد.

وزیرامورخارجه آلمان نگرانی خود را از افزایش تنش سیاسی در مصر ابراز داشت و محمد مرسی را به اجرای اصلاحات فراخواند. او گفت تظاهر کنندگان حق دارند تجمعات صلحجویانه ترتیب دهند، اما از دو طرف خواست از خونریزی پرهیز کنند.

مرسی روز چهارشنبه درپیامی تلویزیونی هشداد داد شدت گرفتن درگیری بین طرفداران و دشمنان او کشور را به فلج شدن تهدید می کند.

مرسی پذیرفت اشتباهاتی مرتکب شده است، اما وعده داد انجام اصلاحاتی را در قانون اساسی بررسی کند و از مخالفان خواست به مذاکرات بپیوندند.

با این حال، دیرگاه پنجشنبه، ائتلاف جبهه رستگاری ملی پیشنهاد مرسی را رد کرد و بار دیگرخواهان باطل شدن انتخابات و استعفای اوشد.
XS
SM
MD
LG