لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۰

السیسی: توطئه بزرگی علیه مصر چیده شده است


رئیس جمهوری مصر می گوید حمله به یک پاسگاه نظامی در شبه جزیره سینا که ۳۰ سرباز را کشت، عملی بود که هزینه اش از خارج تامین می شد، و قول داد مستقیما با عاملان آن برخورد کند.

به گزارش اسوشیتد پرس، عبدالفتاح السیسی، روز شنبه در سخنان تندی پیش از مراسم تشییع و تدفین سربازان مقتول، گفت برخی از قدرت های خارجی می خواهند «کمر مصر را بشکنند». او توضیحی نداد ، اما گفت «توطئه ای بزرگ علیه ما چیده شده است».

السیسی در حالی که فرماندهان نظامی در کنارش ایستاده بودند گفت به اقداماتی قاطع برای ریشه کن ساختن پیکارجویان دست خواهد زد و افزود مصر در«جنگی گسترده » که مدت ها طول خواهد کشید درگیر است.

او گفت هدف حمله این بود «اراده مصر و مصریان و نیز اراده ارتش را درهم بشکند»، و از مردم خواست مراقب باشند و در کنار پلیس و ارتش بایستند.

دولت مصر وضعیت فوق العاده اعلام کرده و ممنوعیت سه ساعته امد و شد در شمال شبه جزیره سینا در پی حمله روز جمعه به اجرا گذاشته است.

مسئولیت حمله را هنوز کسی برعهده نگرفته است ، اما نشانه های گروه افراطی «انصار بیت المقدس» را همراه دارد که از زمان سرنگونی محمد مرسی رئیس جمهوری اسلامگرا چند بار به نیروهای امنیتی حمله کرده است.

پیکار جویان حملات را تلافی سرکوب طرفداران مرسی توسط نیروهای امنیتی تصویر کرده اند.

XS
SM
MD
LG