لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۱

هشدار مرسی به ایران در مورد ادامه حمایت از اسد


رییس جمهوری مصر به وزیر امور خارجه ایران هشدار داده است که پشتیبانی تهران از رژیم سوریه مانع از بهبود مناسبات تهران و قاهره می شود.

خبرگزاری آسوشیتد پرس در گزارشی می گوید محمد مرسی روز سه شنبه درجریان دیدار با علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران، که در قاهره صورت گرفت به وی در این مورد هشدار داد.

ملاقات آنها در چارچوب طرح صلحی که مرسی ارائه داده است صورت گرفت. این طرح شامل کشورهای ترکیه، عربستان سعودی، مصر و ایران است.

گزارش به نقل از یاسر علی، سخنگوی رییس جمهوری مصر می افزاید مرسی به صالحی گفت به عنوان رییس جمهور نمی تواند مخالفت مردم مصر با رژیم اسد را که " از زبان تند و خشونت علیه مردمش استفاده می کند" نادیده بگیرد.

با این حال، در گزارش آسوشیتدپرس گفته می شود بسیار غیر محتمل است ایران بشار اسد را تا زمانی که شانسی برای ماندگاری او در قدرت وجود دارد رها کند. ایران روی سوریه به عنوان راهی برای رسیدن به مدیترانه و حزب الله در لبنان حساب می کند.

آسوشیتد پرس به نقل از برخی از مقامات مصری می گوید مرسی برای ترغیب تهران به دست کشیدن از حمایت از اسد، تجدید مناسبات کامل دیپلماتیک مصر با ایران و کوشش هایی جهت آشتی دادن تهران با کشورهای حاشیه خلیج فارس را پیشنهاد کرده است.
XS
SM
MD
LG