لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۲

قاهره صحنه درگیری های جدید معترضین و پلیس است


قاهره صحنه درگیری های جدید معترضین و پلیس است
قاهره صحنه درگیری های جدید معترضین و پلیس است

در مصر معترضین در میدان تاریخی تحریر قاهره مجددا با نیروهای امنیتی می جنگند، که با نتایجی مرگبار همراه بوده است.

تازه ترین زدوخوردها بامداد امروز، شنبه، رخ داد که در جریان آن مصری های سرخورده ضمن شعار دادن به پلیس سنگ پرتاب می کردند. پلیس ضد شورش نیز با شلیک گاز اشک آور واکنش نشان داد وسعی می کرد جمعیت را متفرق کند.

دست کم یک نفر هنگامی کشته شد که معترضین جدا شده از جمعیت اصلی، درمقابل ساختمان کابینه مصر، با پلیس درگیر شدند.

مقامات می گویند دست کم سه نفر دیگر نیز دربرخوردهای جدیدی مجروح شدند که دنباله خشونت های جمعه شب در شهر ساحلی اسکندریه بود.

دود ناشی از کپسول های گاز اشک آور خیابان های تاریک اسکندریه را در برگرفته بود و هزاران معترض با نیروهای امنیتی زدوخورد می کردند. بسیاری از معترضین به پلیس ضد شورش مامور محافظت از ساختمان تشکیلات امننیتی شهر سنگ پرتاب می کردند که بعدا با حمله واحدهای مجهز به زره پوش متفرق شدند.

در همین حال در قاهره هزاران معترض در خیابان ها به راه افتاده بودند وپلیس و ارتش را به حمایت از خود دعوت می کردند.

این تظاهرات دنباله تظاهرات عظیمی بود که روز جمعه با تجمع دهها هزارمعترض خواستار پایانی فوری برای حکمرانی نظامی، در میدان تحریر آغاز شده بود.

بسیاری از معترضین در عین حال از تصمیم شورای عالی نظامی حاکم بر مصر انتقاد می کردند که یک مقام پیشین در دوران ریاست جمهوری حسنی مبارک را به عنوان نخست وزیر جدید برگزیده است.

کمال الجنزوری روز جمعه گفت وی قادر نیست دولت جدید را پیش از انتخابات پارلمانی روز دوشنبه تشکیل دهد. این نخستین انتخابات پس از مجبور شدن آقای مبارک به کناره گیری از قدرت در مصراست.

XS
SM
MD
LG