لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۵

اعتراض برخی از هنرمندان به شرایط کشور با رد دعوت ضیافت افطار حسن روحانی


از راست: آناهیتا همتی، برزو ارجمند، مهناز افشار، پرویز پرستویی و فلور نظری
از راست: آناهیتا همتی، برزو ارجمند، مهناز افشار، پرویز پرستویی و فلور نظری

ضیافت های افطاری رئیس جمهور که پیش از این با انتشار تصاویر چهره های سینما و تلویزیون و موسیقی خبرساز می شد، حالا با رد دعوت تعدادی از چهره های شناخته شده سر و صدا کرده است.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران که در هر دو دوره انتخاباتی خود از حمایت تعداد زیادی از هنرمندان ایرانی برخوردار بود، حالا با انتقادهای آنها روبرو شده است. ضیافت های افطاری رئیس جمهور که پیش از این با انتشار تصاویر چهره های سینما و تلویزیون و موسیقی خبرساز می شد، حالا با رد دعوت تعدادی از چهره های شناخته شده سر و صدا کرده است.

بازیگران در شبکه های اجتماعی با هشتگ # ما_به_افطاری_نخواهیم_رفت، از دلایل رد دعوت رئیس جمهور گفته اند.

آناهیتا همتی، بازیگر فیلمهایی چون «دختری به نام تند» و «چند می گیری گریه کنی» به مسائل متعدد اجتماعی اشاره کرده و گفته در شرایطی که مردم با فقر دست به گریبان هستند، وضعیت زلزله زده ها تغییری نکرده، آب و هوای بیشتر استان ها غبارآلود است ، هنر سانسور می شود و کوچکترین اعتراضی سرکوب می شود، حضور در این مراسم را جایز نمی داند.

پرستو گلستانی، بازیگر سینما و تلویزیون هم به مشکلات اقتصادی اشاره کرده است. خانم گلستانی گفته زمانی که مردم به سختی زندگی می کنند و بیشتر مردم سفره هایشان خالی است این افطاری از گلویم پایین نمی رود.

مهناز افشار به مسأله زندانیان سیاسی اشاره کرده و گفته «به جای من آتنا دائمی فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی را که به تازگی در زندان قرچک ورامین ۳۰ ساله شده و اکنون در زندان اوین به سر می برد را دعوت کنید»

سپیده گلچین ، بازیگر از نبود آزادی بیان ، سانسور و عدم توجه به حقوق شهروندی گله کرده است.

فلور نظری، خالی بودن سفره ایرانی ها، ممنوع الکار و ممنوع التصویری و یا خانه نشینی هنرمندان را علت تصمیم خود برای شرکت نکردن در ضیافت افطاری آقای روحانی دانسته است. خانم نظری خطاب به رئیس جمهور گفته : « در شرایطی که به وعده هایتان عمل نکردید و حتی توضیحی هم نمی دهید، در شرایطی که روز به روز مشکلات نه تنها حل بلکه زشت تر و بدتر می شود من به این افطاری نمی آیم.»

پرویز پرستویی نیز به جمع بازیگرانی پیوست که در اعتراض به وضعیت موجود در کشور، دعوت آقای روحانی را رد کرد.

آقای پرستویی در اینستاگرام خود نوشته: «تجربه چند سال اخير نشان داده كه شما حتى بيش از ما به اين مشكلات واقفيد و آنها را به بهانه هاى مختلف بيان ميداريد. اما ظاهرا ما بايد فقط دلخوش باشيم كه شما در كنار ما هستيد و اين مشكلات را ميدانيد و ميگوييد.چرا كه ظاهرا شما هم دنبال گوش شنوايى هستيد كه مشكلات را حل كند و از اين نظر دقيقا مانند ماييد

برزو ارجمند نیز دعوت ریاست جمهوری را برای حضور در ضیافت افطاری رد کرده است. آقای ارجمند گفته: « با توجه به شرايط بد اقتصادى و روحى مردم كشورمان باور اين حقير بر اين استوار است كه چنين گرد هم آيى هايى كه مستلزم صرف هزينه هاى زياد است شايد حداقل از نگاه بنده و تعدادى از همكارانم چندان ضرورى نباشد

آقای ارجمند در پایان گفته می دانم اگر شما رئیس جمهور نبودید همین امکان برای ابراز نظر فیلتر شده بود و همین کوچک هم نتیجه رأی به شما است.

این حرکت بازیگران سینما و تلویزیون ایران با استقبال کاربران شبکه های اجتماعی همراه شده است.

البته این اقدام آنها منتقدانی هم دارد؛ از آنهایی که با نفس دعوت عده ای "خاص" به مهمانی افطار مشکل دارند تا کسانی که می خواهند پای رأی خود بایستند.

آزاده نامداری، مجری تلویزیون که چندی پیش با انتشار عکسهای بی حجابش خبرساز شد در واکنش به اقدام هنرمندان در رد دعوت اقای روحانی به افطاری گفت: «شما از دردهای آشکار و پنهان رئیس جمهور بی خبرید؟ از این همه تلاش برای ماندن در برجام، آیا حقشان است با این رفتارهای سطحی و عوام فریبانه خستگی را به تنشان بگذاریم؟ مردم چشمشان به هنرمندانشان است. من کارمند جایی نیستم، ارتباطی هم با دولت محترم ندارم اما به عنوان شهروند تا پایان دوره دوم آقای روحانی از رأی ام دفاع می کنم.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG