لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۴

مناسبات آمریکا و چین


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در دیداری با جانگ یای سو، سفیر جدید چین در آمریکا در کاخ سفید، تصمیم خود را به گسترش یک رابطه مثبت با چین ابراز کرد. او بار دیگر بر سیاست دیرینه «یک چین» آمریکا و حمایت ایالات متحده از کوشش های پکن و تایپه برای کاهش تنش در دو سوی تنگه تایوان تاکید گذاشت.

بیان این موضوع از سوی رییس جمهوری آمریکا، پای بندی به عمیق تر ساختن مناسبات بین دو کشور را نشان می دهد. دولت چین همین احساس را در بیانیه سخنگوی وزارت امور خارجه بازتاب داد. این بیانیه در میان شایعات رسانه ها از افزایش شکاف در مناسبات دو کشور در ماه های اخیر، بر سر مسائلی مانند فروش های تسلیحاتی آمریکا به تایوان، دیدار دالایی لاما با پرزیدنت اوباما، یا تجارت خارجی، صادر می شود.

با این حال، جیمز اشتاینبرگ، معاون وزارت امور خارجه آمریکا گفت در جریان بحث هایی با مقامات بلند پایه در پکن در اوائل مارس، او و جفری بادر، مشاور ارشد کاخ سفید، «توانستند این مسائل را مطرح سازند و درباره چگونگی تقویت گفت و شنود دو جانبه، برای استفاده از فرصت ها و نیاز به همکاری، و نیز برطرف ساختن اختلافات بحث کردند» :

**** ما به ایجاد یک جو اقتصادی ثابت و آزاد از حمایت از صنایع داخلی علاقه مند هستیم که به روی تجارت و سرمایه گذاری باز باشد و رشد اقتصاد جهانی را تسهیل کند. ما به استراتژی متوازنی برای رشد نیاز داریم. چین نقشی حیاتی در فراهم آوردن این موازنه دارد، و به گمان من، در حالی که مجموعه کاملی از سیاست های اقتصادی خود را شکل می دهد، مهم است؛ سیاست هایی که در آن سهمی که چین می تواند نه فقط در کامیابی اقتصادی خود بلکه جهان داشته باشد، به حساب آورده می شود.

اگر آمریکا و جمهوری خلق چین قرار است برای حل مسائل مورد علاقه مشترک، مانند کاهش تششع گازهای گلخانه ای، مبارزه با افراط گرایی خشن و یافتن راه های های موثر برای جاه طلبی های اتمی ایران و کره شمالی همکاری کنند، یک رابطه ثابت بین ایالات متحده و جمهوری خلق چین اساسی است.

اشتاینبرگ معاون وزارت امور خارجه آمریگا گفت: «ایالات متحده خواهان مناسباتی با چین است که بر یک همکاری مبثت و واقعگر استوار باشد. رابطه ای که در آن ما حوزه های منافع مشترک خود را گسترش دهیم، و در همین حال با صراحت به اختلافاتمان بپردازیم.»

XS
SM
MD
LG