لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۴

دیوید ادزنیک: ویژگی فرمان رئیس جمهوری این است که نه فقط سران نظام، که خانواده آن‌ها را هم شامل می‌شود


دیوید ادزنیک، مدیر پژوهش در «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها»
دیوید ادزنیک، مدیر پژوهش در «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها»

دیوید اِدِزنیک، مدیر پژوهش در «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها»، در مورد فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ در محدود کردن سفر و اقامت مقامات سرشناس رژیم ایران گفت که ویژگی این فرمان این است که نه فقط مقامات نظام، که اعضای درجه یک خانواده آن‌ها را هم در برمی‌گیرد.

آقای اِدِزنیک روز پنجشنبه چهارم مهر ماه و در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «یکی از چیزهای کمتر به آن پرداخته شده، شمار فرزندان مقامات نظام است که مشغول تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا هستند. فکر می‌کنم یک برادرزاده [یا خواهرزاده] رئیس جمهوری ایران، دو برادرزاده [یا خواهرزاده] معاون رئیس جمهوری، و یکی از اعضای اصلی خانواده لاریجانی [در حال حاضر در آمریکا درس می‌خوانند.] در حالی که بسیاری از مردم ایران رنج می‌کشند، فرزندان مقامات می‌توانند در برخی از بهترین دانشگاه‌ها و دانشکده‌های پزشکی جهان تحصیل کنند. این [فرمان پرزیدنت ترامپ] چنین کارهایی را متوقف می‌کند.»

مدیر پژوهش در «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» گفت که حوزه اختیارات وزیر خارجه در اجرای این فرمان بسیار گسترده است و هنوز جزئیات دقیق آن مشخص نیست. به گفته آقای ادزنیک، برای مثال درست است که این قانون عطف به ماسبق نمی‌شود، اما آیا آن‌هایی که با روادید دانشجویی در حال تحصیل هستند هم استثنا هستند یا این که برای تمدید ویزا با این محدودیت روبرو خواهند شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز چهارشنبه سوم مهر ماه با صدور یک فرمان اجرایی مجوز ورود مقام‌های ارشد حکومت جمهوری اسلامی ایران و اعضای درجه اول خانواده آنها را به ایالات متحده محدود یا تعلیق کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG