لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۰

پارازیت اندازی ایران بر روی ماهواره ها


دولت ایران، در پیشاپیش نخستین سالگرد انتخابات ریاست جمهوری در خرداد گذشته، به افزایش انداختن پارازیت روی امواج تلویزیون های ماهواره ای ادامه داده است، و بنا بر این دسترسی مردم به ماهواره ها را، که پیمان های بین المللی از آنها حفاظت می کند، ممنوع می سازد.

بر اساس شکایت های شهروندان ایران، مداخله الکترونیکی زمانی که شبکه فارسی خبری صدای آمریکا – پی ان ان – به تازگی فیلم مستندی از شبکه HBO درباره زندگی ندا آقا سلطان را پخش کرد نمودار بود. ندا زن جوانی بود که در جریان اعتراضات مسالمت آمیز در پی انتخابات کشته شد ، و به نماد آرمان های مردم ایران برای آزادی و عدالت تبدیل شده است.

در اوائل سال جاری نیز دولت ایران، وقتی رهبران کشور بر آن شدند اعتراضات مخالفان را در سالگرد انقلاب اسلامی سرکوب کنند، برنامه های صدای آمریکا و دیگر رسانه های بین المللی را با انداختن پارازیت مختل کرد. در آن زمان، صدای آمریکا، صدای آلمان، و بی بی سی در بیانیه مشترکی این اقدام را محکوم کردند و آن را «ناقض توافق های بین المللی و مداخله ای در جریان باز و آزاد پخش برنامه های رادیویی و تلویزیونی بین المللی که پیمان های بین المللی از آنها حفاظت می کند» دانستند.

افزون بر این، آنها یادآور شدند، مقامات ایران «از همین سرویس های ماهواره ای برای پخش آزادانه برنامه های خود در سراسر جهان، از جمله به زبان های انگلیسی و عربی استفاده می کنند، در همین حال مردم خود را از دیدن و شنیدن برنامه هایی که از ماهواره های بقیه جهان می رسد محروم می سازند.»

مقامات ایران کوشش کرده اند از طریق تاکتیک هایی مانند ایجاد پارازیت یا بستن روزنامه ها یا فیلتر کردن اینترنت، راه دسترسی شهروندان خود به اخبار و اطلاعات را ببندند. آنها همچنین به دستگیری و بازداشت مردم با هرگونه ارتباطی با اپوزیسیون سیاسی ادامه می دهند.

علی رغم تلاش های رهبری ایران برای جلوگیری از رسیدن اطلاعات از خارج، ایرانیانی که سعی دارند از حقوق جهانی خود استفاده کنند، باید بدانند جهان مراقب است. آن گونه که پرزیدنت اوباما گفته است: «سرکوب عقاید موفق نمی شود آنها را از بین ببرد... تاریخ در کنار جویندگان عدالت خواهد بود.»

XS
SM
MD
LG