لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۱

واکنش ها به نقض حقوق بشر در ایران


واکنش ها به نقض حقوق بشر در ایران
واکنش ها به نقض حقوق بشر در ایران

چنان که پرزیدنت اوباما گفته است، ایران فرهنگ و تاریخی شکوهمند دارد «طی قرن ها،هنر، موسیقی،ادبیات و نوآوری های شما جهان را مکانی بهتر و زیباتر ساخته است. ما می دانیم که شما تمدنی بزرگ دارید و دستاوردها و کامیابی های شما احترام آمریکا و جهان را کسب کرده است.»

اما گزارش های اخیر از ایران درباره اقدام های دولت با تاریخ و فرهنگ بزرگ کشور به شدت در تضاد است. دولت ایران تاکنون در سال جاری بیش از ۶۶ تن را اعدام کرده، که سه برابر بیشتر از آمار اعدام ها در همین دوره در سال گذشته است. ناوی پیلای کمیسر عالی امور حقوق بشر سازمان ملل، نسبت به شمار اعدام ها، از جمله سه نفر که گفته می شود از ناراضیان سیاسی بودند، ابراز نگرانی کرده است. خانم پیلای گفت« نارضایتی جرم نیست. غیرقابل قبول است که افراد به دلیل وابستگی به گروه های مخالف به زندان بیافتند، چه رسد به این که به علت دیدگاهها یا وابستگی های سیاسی اعدام شوند.»

در این میان، آغاز سال نو به مجازات های سختی که دولت بر مدافعان حقوق بشر وضع می کند، پایان نداده است. نوید خانجانی، یکی از اعضا کمیته گزارشگران حقوق بشر، اخیرا به دلیل فعالیت های روزنامه نگاری و دفاع از حق آموزش در ایران به ۱۲ سال زندان محکوم شد. خانجانی که عضو جامعه بهایی است، به دلایل مذهبی از تحصیلات دانشگاهی محروم بوده است. گزارش های معتبر حاکی است که او در جریان بازجوئی شکنجه شد. کاوه قاسمی روزنامه نگار و فعال حقوق بشر، به پنج سال زندان محکوم شده است. او که عضو سازمان حقوق بشر کردستان و کمپین یک میلیون امضا برای پایان دادن به تبعیض جنسی در ایران است، در به اصطلاح تبلیغات علیه نظام مجرم شناخته شد.

XS
SM
MD
LG