لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۱

مناسبات آمريکا و کره جنوبی


هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، اخيراً با کيم سونگ – هوان، وزير امور خارجه کره جنوبی، ملاقات کرد و درباره مجموعه ای از مسائل دوجانبه، منطقه ای و جهانی با او به تبادل نظر پرداخت.

در مورد کره شمالی، کلينتون گفت ايالات متحده به دست يافتن به صلحی دائم در شبه جزيره غيراتمی کره پای بند است. او گفت «موضع ما تغيير نکرده است، در حالی که برای تعامل مستقيم با کره شمالی آماده هستيم، بر موضع مشترک با کره جنوبی که پيونگ يانگ بايد مناسبات خود با جمهوری کره را بهبود بخشد استوار ايستاده ايم.» او همچنين اعلام کرد که آمريکا، کره جنوبی و ژاپن قصد دارند در اواخر تابستان جلسه سه جانبه ديگری برای پرداختن به اين موضوع تشکيل دهند.

در جبهه انسانی، ايالات متحده امريکا همچنان عميقا نگران رفاه مردم کره شمالی است. آمريکا نتايج ارزيابی اخير تيمی را که به آنجا رفت تجزيه و تحليل می کند و وضعيت غذايی در آن کشور را از نزديک زير نظر دارد. هيلاری کلينتون گفت هنوز در مورد تحويل کمک غذايی تصميمی گرفته نشده است. چنين تصميمی بايد بر نيازهای انسانی مشروع، نيازهای ديگر نقاط جهان، و توانايی آمريکا برای اطمينان از رسيدن کمک های غذايی به نيازمندان استوار باشد.

در مورد تجارت، آمريکا و کره جنوبی هر دو به تصويب و اجرای قرارداد تجارت آزاد دو کشور پای بند هستند. هيلاری کلينتون گفت اين قرارداد صادرات را تقويت خواهد کرد و ده ها هزار شغل جديد بوجود خواهد آورد. همچنين پيام نيرومندی خواهد فرستاد که آمريکا و جمهوری کره شريکان استراتژيک دراز مدت هستند، و آمريکا به ادامه نقش خود بعنوان يک قدرت در منطقه اقيانوسيه کاملا پای بند است.

آمريکا موفقيت های اقتصادی خارق العاده کره جنوبی را، که اينک دوازدهمين اقتصاد بزرگ در جهان است تحسين می کند، و بر کوشش های چشمگير آن بعنوان يک کشور اعانه دهنده که بودجه سالانه توسعه خود را تا سال ۲۰۱۵ سه برابر می سازد، ارج می نهد. آمريکا يک يادداشت تفاهم با کره جنوبی امضا کرد که بر کارايی در تحويل کمک خواهد افزود و تاثير آنرا در حوزه هايی مانند گرسنگی جهانی و امنيت غذايی، سلامت روانی و جسمی کودکان، و نيز تشويق انتقال از کمک به رشد اقتصادی بادوام و کاميابی، تقويت خواهد کرد.

هيلاری کلينتون گفت «جمهوری کره يک کشور نمونه است که مسؤليت های خود را در داخل و خارج انجام می دهد، همچنين يک دوست نمونه است.»

XS
SM
MD
LG