لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۰

سوریه در مسیری نادرست حرکت می کند


سوریه در مسیری نادرست حرکت می کند
سوریه در مسیری نادرست حرکت می کند

نیروهای امنیتی سوریه که مصمم هستند صدای دمکراسی خواهی مردم حما را خاموش کنند، از تیراندازی به شهروندان ابایی ندارند. در این شهر مردم پس از برگزاری نماز جمعه در دهم تیرماه، در اعتراضی گسترده شرکت کردند. اعتراضی که به کشته شدن دست کم ۱۴ معترض منجر شد.

«حما» نماد بیرحمی رژیم سوریه است. نزدیک به ۳۰ سال پیش، حافظ اسد ، پدر رییس جمهوری فعلی، دستور سرکوبی در حما را صادر کرد. فرمانی که به کشتار بیش از ۲۰ هزار تن ساکنان شهر انجامید. آمریکا نگران رفتار نیروهای مسلح سوریه با معترضان مسالمت جوست. گزارش اخیر عفو بین الملل که با کمک یک گروه ناظر نقض حقوق ثبت شده ،نشان می دهد در عملیات نیروهای امنیتی سوریه علیه شهروندان تل کلخ، در نزدیکی مرز لبنان ده ها مرد خود سرانه بازداشت و شکنجه شده و دست کم ۹ تن در زندان جان سپرده اند. عفو بین الملل می گوید در تل کلخ نیروهای دولتی مرتکب جرائم جنگی و جنایت علیه بشریت شده اند. حمله های اخیر نیروهای دولتی به حما شباهت زیادی به حمله به تل کلخ، جسر الشغور، بانیاس و درعا دارد.

در همین حال ویکتوریا نیولند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است که ایالات متحده عمیقا نگران حمله های اخیر دولت سوریه علیه معترضان است. در حالی که دولت ادعا می کند به گفتگو با مخالفان علاقه مند است،اما اقدام های آن در شهرهایی نظیر حما از اعتبار این پیشنهاد می کاهد. نیروهای امنیتی سوریه بار دیگر سرکوب و آزار معترضان و رهبران مخالفان را تشدید کرده اند. سخنگوی وزرات خارجه آمریکا تاکید کرده برای نیروهای سوریه هیچ توجیهی جهت آغاز سرکوب دیگری، کشتن معترضان و بازداشت مظنونان وجود ندارد. ما دولت سوریه را ترغیب می کنیم تا ارعاب ،بازداشت و کشتار مردم را بی درنگ متوقف کند. نیروهای امنیتی را از حما و شهرهای دیگر بیرون برده و اجازه دهد مردم خواسته هایشان را آزادانه بیان کنند تا زمینه انتقال واقعی به دمکراسی امکان پذیر شود. وی اضافه کرد جامعه بین المللی همچنان در کنار مردم سوریه خواهد ایستاد.

XS
SM
MD
LG