لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۴

آمریکا شورای ملی انتقالی لیبی را به رسمیت شناخت


آمریکا شورای ملی انتقالی لیبی را به رسمیت شناخت
آمریکا شورای ملی انتقالی لیبی را به رسمیت شناخت

آمریکا رهبران مخالفان دولت لیبی را به عنوان یک تشکیلات حکومتی به رسمیت شناخته است. این تصمیم در پی تعاملی جدی با شورای ملی انتقالی و پس از آن که این شورا پایبندی خود را به پیگیری اصلاحات دمکراتیک اعلام کرد، اتخاذ شده است. شورای انتقالی همچنین متعهد شد بودجه ای را که در اختیار دارد به شیوه ای شفاف و در راه تامین منافع مردم لیبی هزینه کند.

اعلام سیاست آمریکا با توافق همه شرکت کنندگان در اجلاس ۳۰ کشور غربی و عربی در اجلاس استانبول مبنی بر شناسایی شورای ملی انتقالی همزمان شد. دلیل دیگر شناسایی شورای انتقالی ارسال پیامی بسیار روشن به دولت کنونی لیبی است که معمر قذافی در آینده لیبی نمی تواند نقشی داشته باشد. شرکت کنندگان در گروه تماس لیبی به قذافی و وابستگانش یادآوری کردند که مسئولیت و تعهد آنان بر اساس قوانین بین المللی انکار ناپذیر است. بر این اساس آنان مسئول ارتکاب هر جنایتی علیه بشریت و جنایات جنگی شناخته خواهند شد.

اعضای شورای انتقالی لیبی می گویند در حال برنامه ریزی برای اعزام نماینده به سایر شهرها هستند. این شورا قصد دارد پس از این مرحله برای اداره کشور یک دولت موقت تشکیل دهد و سپس حرکت به سوی اصلاحات دمکراتیک و سرانجام تشکیل دولت جدید را سازماندهی کند.

یکی از پیامدهای عملی شناسایی رسمی شورای ملی انتقالی اجازه استفاده از ۳۰ میلیارد دلار از دارایی های مسدود شده دولت قذافی است. کویت و قطر تاکنون ۱۰۰ میلیون دلار به مخالفان کمک کرده اند. فرانسه و ایتالیا نیز متعهد شده اند که بخشی از دارایی ها لیبی را برای کمک به مخالفان آزاد کنند. زمان آن است که سرهنگ قذافی به فشار نظامی بر مردم لیبی پایان دهد، قدرت را رها کند و اجازه دهد تا روند انتقال مسالمت آمیز به یک دولت فراگیر آغاز شود.

XS
SM
MD
LG