لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۶

آزار وکلا در ایران


آزار وکلا در ایران
آزار وکلا در ایران

وکلای ایرانی مدافع ناراضیان سیاسی و فعالان حقوق بشر هدف آزار رژیم قرار می گیرند. زندان، ممنوعیت های طولانی و تبعید،توانایی انجام کار حرفه ای را از آنان سلب می کند.

نسرین ستوده یکی از برجسته ترین وکلایی است که به زندان محکوم شده است. خانم ستوده در ماه ژانویه به ۱۱ سال زندان، ۲۰ سال ممنوعیت از سفر به خارج و ۲۰ سال ممنوعیت از وکالت محکوم شد. حکم مشابهی با ۱۰ سال زندان وممنوعیت از تدریس، اخیرا علیه محمد علی دادخواه وکیل و یکی از بنیانگذاران مرکز مدافعان حقوق بشر صادر شد. دادخواه وکیل یوسف نادرخانی کشیش مسیحی است که به اتهام ارتداد به مرگ محکوم شده است.

هوتن کیان وکیل یک ایرانی محکوم به سنگسار نیز زندانی شده است. هوتن کیان وکیل مدافع سکینه محمدی آشتیانی، زنی است که به اتهام رابطه نامشروع و مشارکت در قتل همسرش به سنگسار محکوم شده است. او پس از آن که محمد مصطفایی وکیل اول آشتیانی ناگزیر به ترک کشور شد. هوتن کیان در اکتبر ۲۰۱۰ دستگیر شد و هنوز زندانی است. گزارش های معتبر حاکی است که او به شدت شکنجه شده است. فهرست وکلایی که به علت تلاش برای حفظ حکومت قانون برای موکلانش هدف رژیم هستند، ادامه دارد. مصطفی دانشجو، فرشید یدالهی، امیر اسلامی، که از دراویش گنابادی دفاع کرد ، خلیل بهرامیان، وکیل مدافع پنج زندانی سیاسی کرد ایران که در ماه مه ۲۰۱۰ در زندان اوین به دار آویخته شدند از جمله آنان است. این وکلا به ماه ها زندان محکوم شدند. بهرامیان همچنین برای ۱۰ سال از وکالت منع شد.

تلاش تهران برای محرومیت ایرانیان از حق برخورداری وکیل قابل نکوهش است. آمریکا وکلای حقوق بشر را که هنوز با وجود آزار در ایران به کار ادامه می دهند، تحسین می کند و از دولت ایران می خواهد قانون اساسی خود را رعایت کند و به تعهدهای بین المللی اش برای حمایت از حکومت قانون برای همه شهروندان پایبند بماند.

XS
SM
MD
LG