لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۲

همکاری ایران و سوریه در آموزش سرکوب


همکاری ایران و سوریه در آموزش سرکوب
همکاری ایران و سوریه در آموزش سرکوب

ازآغاز اعتراض های ضد دولتی در سوریه ،ایران به عنوان نیرومند ترین حامی و متحد رژیم اسد ، وظیفه آموزش و ارسال تجهیزات سرکوب را برای دمشق فراهم آورده است. دولت ایران از شیوه های خشونت باری برای درهم شکستن اعتراض های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ استفاده کرده است. دولت سوریه به این شیوه ها متوسل شده اما موفق به مهار آرمان های مسالمت آمیز آن نشده است.

مایکل پوزنر، مدیرکل وزارت خارجه آمریکا در امور دمکراسی،کار و حقوق بشر به یک کمیته کنگره گفت« اسد و رژیم او با گلوله ، بازداشت های گسترده ، شکنجه و بدرفتاری پاسخ داده اند. سازمان های طرفدار حقوق بشر گزارش می دهند که بیش از ۱۳۰۰ سوری و شاید ۱۶۰۰ تن، کشته شده اند. هزاران نفر به زندان افتاده اند و مردم سوریه با سرکوب گسترده نیروهای امنیتی به گروگان گرفته شده اند.»

اما، پوزنر تصریح می کند مردم سوریه دیگر هراسی ندارند. آنان در برابر این بی رحمی کوتاه نمی آیند. همچنان به خیابان ها می ریزند و آزادی، دمکراسی و، احترام به شآن انسانی خود را مطالبه می کنند. پوزنر معتقد است علاقه مردم سوریه به شکل دادن به سرنوشتی جدید، بر درخواست های بی امان آنان دامن می زند و هدف آمریکا این است که شاهد تحقق اراده مردم سوریه برای رسیدن به یک جامعه دمکراتیک باشد. اندوهبار است که رژیم ایران دمشق را در سرکوب معترضین آموزش می دهد، اما مردم ایران هنوز از فرامین دولت سرپیچی می کنند. همچنان که باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا گفته است«به یاد داشته باشیم که نخستین اعتراض های مسالمت آمیز در منطقه در خیابان های تهران به راه افتاد؛ در آنجا دولت زنان و مردان را به شدت سرکوب کرد و بی گناهان را به زندان انداخت. ما هنوز طنین فریاد ها را از پشت بام های تهران می شنویم.» آقای اوباما پیش بینی کرد در خاورمیانه که مردم تلاش می کنند تا مشت های آهنین دیکتاتورها را باز کنند، سرکوب شکست خواهد خورد، دیکتاتورها سرنگون خواهند شد. وی تاکید کرد آمریکا در کنار کسانی که می خواهند به حقوق خود برسند، ایستاده و می داند موفقیت آنان جهانی توام با آرامش ، باثبات و عدالت فراهم خواهد آورد.

XS
SM
MD
LG