لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۰

دومین سالگرد بازداشت دو کوهنورد آمريکايی در ايران


نزدیک به دو سال پیش، سارا شورد، آلکس فتال و شین بوئر، کوهنوردان آمریکایی، هنگامی که در امتداد مرز نامشخص عراق با ایران راه می رفتند، توسط نیروهای امنیتی ایران دستگیر شدند.
سه جوان به زندان بدنام اوین برده شدند، و مقامات ایران آنها را به جاسوسی و ورود غیر قانونی به کشور متهم کردند. سارا شورد در سپتامبر ۲۰۱۰ پس از آن که ۵۰۰ هزار دلار وثیقه از جانب او پرداخت شد، آزاد شد.

حالا، مسعود شفيعی، وکیل کوهنوردان در ایران، می گوید ۹ مرداد، دومین سالگرد بازداشت آنها، برای رسیدگی به پرونده هایشان تعیین شده است.
جلسات قبلی دادگاه بتاخیر افتاده است؛ و، طی بیست و سه ماه بازداشت که دو جوان تحمل کرده اند، وکیل آنها فقط دو بار اجازه یافت با موکلینش ملاقات کند.

سارا شورد اخیرا گزارش داد که هر دو در بازداشتگاه هدف آزار جسمی و روانی قرار گرفته اند.

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اخیرا در گفت و گو با خبرنگاران در باره وضعیت دشوار آنها سخن گفت :
*** جوشوا فتال و شین بوئر دو سال است که بگونه ای ناعادلانه در بازداشت بسر می برند، و ما از ایران می خواهیم کاری را که درست است انجام دهد و به آنها اجازه دهد به کشورشان باز گردند. ما نگران گزارش های بد رفتاری با دو جوان هستیم، ما می خواهیم دسترسی بیشتری به آنها داشته باشیم. ما می خواهیم آنها دسترسی بیشتری به خانواده هایشان داشته باشند.

پرزیدنت باراک اوباما به کوهنوردان آمریکایی بعنوان "جوانانی روشنفکر و ماجراجو که نماینده بهترین های آمریکا و روحیه انسانی هستند" اشاره کرده است. او گفت آنها هرگز برای دولت آمریکا کار نکردند، و باید بی درنگ آزاد شوند.

XS
SM
MD
LG