لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۸

ایران وسوریه؛ اتحاد در شقاوت


دو سال از زمانی که میلیون ها ایرانی در خیابان ها خواستار بازشماری آرا و احترام به حقوق انسانی شدند، می گذرد.

اما همچنان که هیلاری کلینتون وزیرخارجه آمریکا در بیانیه ای به مناسبت دومین سالگرد آن رویداد گفت« مقام های رسمی در تهران علاقه ای برای احترام به اراده مردم نداشتند. وقتی آنان آرمان هایشان را اعلام کردند، دولت با سرکوب بی رحمانه پاسخ داد و پس از دو سال هنوز سرکوب ادامه دارد.»

رویدادهای اخیر در ایران واقعیت اظهارات کلینتون را بسیار روشن می سازد: اله سحابی فعال حقوق بشر و محقق اسلامی در مراسم خاکسپاری پدرش هدف حمله نیروهای امنیتی قرار گرفت و جان سپرد ، دستگیری و بازداشت ده تظاهر کننده که در این ماه جرات کردند و برای اعتراض به انتخابات سال ۲۰۰۹ و دستگیری های گسترده به آرامی و در سکوت، بار دیگر به راه پیمایی پرداختند، اقدام یک دادگاه تجدید نظر در تایید مجازات ۱۹ سال زندان برای حسین درخشان وبلاگ نویس .

هیلاری کلینتون یادآور شد که رژیم ایران همچنین از متحد خود سوریه، در حملات ددمنشانه به معترضان صلح جو و عملیات نظامی علیه مردم خود حمایت می کند. وی تصاویر حمزه علی الخطیب نوجوان ۱۳ ساله سوری را که زیر شکنجه نیروهای امنیتی سوریه جانسپرد، با عکس های ندا آقا سلطان، زن جوان ایرانی که در جریان اعتراض های سال ۲۰۰۹ در تهران هدف گلوله قرار گرفت، مقایسه کرد. کلینتون گفت« ما در حالی که ترور و تراژدی همراه با سرکوب مردم ایران را بیاد می آوریم، و برای وارد آوردن فشار بر بشار اسد رییس جمهوری سوریه و رژیم او با جامعه بین المللی همکاری می کنیم، باید قاطعیت خود را برای ایستادگی در کنار شهروندانی که مشتاق آزادی و برخورداری از حقوق جهانی خود هستند، از جمله در ایران و سوریه، افزایش دهیم.»

XS
SM
MD
LG