لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۴

ارجاع پرونده اتمی سوریه به شورای امنیت


آژانس بین المللی انرژی اتمی با اکثریت آرا تصویب کرد که پرونده سوریه به دلیل خودداری از رعایت تعهدهای بین المللی به َشورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع شود.

آژانس با ۱۷ رای موافق، شش مخالف و ۱۱ ممتنع، این قطعنامه را که در آن نگرانی جدی از نبود همکاری سوریه ابراز شده، تصویب کرده است. در این قطعنامه با اشاره به تاریخچه فعالیت های اتمی پنهانی دمشق یاد آوری شده است که نبود اعتماد به این که برنامه اتمی سوریه منحصرا برای مقاصد صلحجویانه اجرا می شود، نگرانی هایی را در باره صلح و امنیت بین المللی ایجاد کرده است. قطعنامه پس از آن تصویب شد که هیات مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش یوکیانو آمانو رییس آژانس را بررسی کرد. گزارش وی شواهد بسیاری ارائه می دهد که تاسیسات معروف به دیر الزور، که در حمله هواپیماهای اسراییلی در سپتامبر ۲۰۰۷ منهدم شد، به احتمال زیاد یک رآکتور اتمی بود. در چنین صورتی سوریه باید به آژانس گزارش می شد. آمانو همچنین به خودداری دمشق از انجام درخواست های آژانس برای ارائه اطلاعات مربوط به این محل نیز استناد کرده است.

هیلاری کلینتون وزیرخارجه آمریکا در یک بیانیه کتبی از تصمیم هیات مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی برای ارجاع گزارش سرپیچی سوریه به شورای امنیت استقبال کرد، و آن را با توجه به خودداری آشکار دمشق از همکاری با تحقیقات آژانس و کوشش برای ساختن یک رآکتور اتمی پنهانی با کمک کره شمالی گامی مهم نامید. کلینتون گفت« سوریه اقتدار آژانس و اعتبار حقوقی ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی را به چالش گرفته است. »

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، نیز در بیانیه ای تصمیم آژانس را عزم جدی جامعه بین المللی برای اجرای مقررات ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی را خواند. وی همچنین گفت« سوریه تلاش کرد تا مخفیانه یک رآکتور اتمی با توان تولید مقادیر زیادی پلوتونیوم قابل استفاده در تسلیحات اتمی احداث کند ، بی آن که هدف غیر نظامی مشروعی داشته باشد.» سوریه سال ها از تلاش آژانس بین المللی انرژی اتمی برای تحقیق در باره چنین رآکتوری جلوگیری کرده و از صدور مجوز دسترسی به این مراکز و بررسی اسناد مربوطه که نشانه نقض تعهدهای قانونی است، خودداری کرده است. سخنگوی کاخ سفید تاکید کرد آمریکا همچنان مصمم است تا از گسترش تسلیحات اتمی جلوگیری کند. وی گفت ما برای تاکید بر این که هر کشوری باید به مسئولیت های خود عمل کند یا پاسخگوی اقدامات خود باشد، با شرکا و متحدان خود در سراسر جهان همکاری خواهیم کرد.

XS
SM
MD
LG