لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۲

خشونت و شقاوت در سوریه


رژیم بشار اسد تصمیم دارد صدای مردمی را که خواستار آزادی، دمکراسی، و پایان دیکتاتوری هستند، خفه کند.

رژیم اسد نشان داده که آمادگی ریختن خون شهروندان را دارد و بدون هراس از رسوایی در نظام بین الملل ، به قدرت چسبیده است. ناظران حقوق بشر گزارش می دهند دولت برای درهم شکستن تظاهرات هواداران دمکراسی که سراسر سوریه را فراگرفته، از سلاح گرم سبک و سنگین ، بازداشت های خود سرانه و شکنجه استفاده می کند. سلیل شّتی، دبیرکل عفو بین الملل در این باره گفته است« دولت سوریه آشکارا تلاش می کند تا اراده کسانی را که به صورت مسالمت آمیز نارضایی خود را ابراز می دارند، با گلوله و زندان درهم بشکند.»

بر اساس برخی گمانه زنی ها از ماه مارس، زمان آغاز نخستین تظاهرات مسالمت آمیز ، نزدیک به ۶۰۰ تن کشته شده اند. سازمان ملی حقوق بشر در سوریه گفت فقط در هفته گذشته نیروهای امنیتی دستکم یک هزار نفر را در سراسر کشور بازداشت کرده اند. سازمان دیده بان حقوق بشر از شکنجه گسترده بازداشت شدگان خبر می دهد.

در برابر این اقدام های خشن،شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه ای که دولت سوریه را به دلیل اعمال خشونت مرگبار علیه معترضان صلحجو محکوم کرد. این قطعنامه از رژیم بشار اسد می خواهد تا بی درنگ به نقض حقوق بشر پایان دهد. شورا همچنین از کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد درخواست کرده است تا برای تحقیق در باره همه موارد نقض قانون بین المللی حقوق بشر، بی درنگ هیاتی را برای تحقیق به سوریه اعزام کند.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا نیز گفته است حمایت از این قطعنامه نشان می دهد که استفاده دولت سوریه از زور برای سرکوب تظاهرات سیاسی مسالمت آمیز غیرقابل قبول است.

آمریکا از روز ۲۹ آوریل، دور جدیدی از تحریم ها علیه سوریه را اعلام کرد. بر این اساس دارائی ها و اموال سه مقام سوری، از جمله مدیر سرویس اطلاعات سوریه، و یک خویشاوند و برادر بشار اسد مسدود می شود. آمریکا همچنین سرویس اطلاعات سوریه و نیروی قدس ایران، شاخه شبه نظامی سپاه پاسداران انقلاب، را به دلیل حمایت از دولت سوریه برای درهم شکستن اعتراض های مردمی تحریم کرد. هیلاری کلینتون گفت«آمریکا با صریح ترین کلمات ممکن به محکوم ساختن اقدام های اسف بار دولت سوریه علیه مردم خود ادامه می دهد. و معتقد است خشونت باید بی درنگ پایان گیرد، و ما این موضوع را هم به صورت دو جانبه و هم چند جانبه ابلاغ می کنیم. »

XS
SM
MD
LG