لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۲

حمایت آمریکا از اردن


Protesters calling themselves the "Youth of March 24 Movement" demonstrate to demand for political reform and the ouster of the prime minister in front of police water canons at a main square in Amman, March 25, 2011
Protesters calling themselves the "Youth of March 24 Movement" demonstrate to demand for political reform and the ouster of the prime minister in front of police water canons at a main square in Amman, March 25, 2011

اردن کشوری با حکومت پادشاهی مشروطه است. شاخص توسعه انسانی از جمله یک زندگی سالم، دسترسی به اطلاعات و سطح زندگی مناسب در این کشور بالا ارزیابی شده است. از نظر اصلاحات دمکراتیک نیز اردن در میان ۱۵ کشور عرب مقام نخست را دارد. اما در حالی که نسیم بهار عربی سراسر خاورمیانه و شمال آفریقا را فرا گرفته، اردن از اعتراض های مردمی که خواهان اصلاحات بودند در امان نماند. اکثر تظاهرکنندگان به برخی از سیاست های دولت از جمله قیمت مواد غذایی و مالیات های مضاعف اعتراض داشتند.ملک عبدالله در پاسخ به این درخواست دولت را بر کنار کرد. وی از معروف بخیط، ژنرال سابق ارتش خواست تا کابینه جدید را برای اجرای اصلاحات سیاسی با گام های سریع، قاطع تشکیل دهد.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا گفت« ما از برنامه هایی که پادشاه اردن تاکنون مطرح کرده ،استقبال می کنیم و یقین داریم که اجرای اصلاحات نه تنها برای امنیت و ثبات اردن، بلکه برای کامیابی اقتصادی مردم کشور نیز ضروری است.» آقای اوباما گفت« در همین راستا یکی از مسائلی که ما در باره آن بحث کردیم این بود که آمریکا چگونه می تواند به حمایت از کوشش های اقتصادی که اعلیحضرت تاکنون بکار گرفته ادامه دهد؟» رییس جمهوری آمریکا تاکید کرد خوشحالم اعلام کنم که ما صدها میلیون دلار از طریق اوپیک جمع آوری کرده ایم و این مبلغ را تا حدود یک میلیارد دلار برای توسعه اقتصادی در اردن فراهم خواهیم کرد .

«اوپیک» شرکت سرمایه گذاری ویژه ماورای بحار آمریکا، یک آژانس مستقل وابسته به دولت آمریکاست که به شرکت های آمریکایی برای سرمایه گذاری در اقتصادهای درحال رشد در جهان کمک می کند. این آژانس در جستجوی تامین بیش از ۴۰۰ میلیون دلار است که بتواند یک میلیارد دلار پروژه های عمرانی در اردن را به جریان اندازد. امریکا همچنین ۵۰هزار تن گندم به منظور جلوگیری از بالا رفتن قیمت های جهانی به اردن ارسال می کند. کمک فعلی آمریکا به اردن حدود ۴۶۳ میلیون دلار برآورد می شود. پرزیدنت اوباما گفت«اینها همه به تثبیت هزینه زندگی و بهبود وضعیت مردم اردن کمک خواهد کرد، و شالوده ای بوجود خواهد آورد که اصلاحات اقتصادی پیش برود و توسعه بلند مدت امکان پذیر باشد.»

XS
SM
MD
LG