لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۷

رییس جمهوی آمریکا و درخواست مردم بحرین برای اصلاحات


رییس جمهوی آمریکا و درخواست مردم بحرین برای اصلاحات
رییس جمهوی آمریکا و درخواست مردم بحرین برای اصلاحات

باراک اوباما رییس جمهوری امریکا در سخنرانی اخیر خود در باره خاورمیانه گفت« در مقاطعی دوستان ما در منطقه، به درخواست های مردم برای تغییر دمکراتیک واکنش مناسب نشان نداده اند.» وی به بحرین به عنوان نمونه چنین کشوری اشاره کرد.

بحرین شریک دیرینه آمریکاست. اما در ناآرامی های اخیر روشن شد که ایران تلاش می کند از آشوب در این کشور بهره برداری کند.

با این حال پرزیدنت اوباما می گوید « ما هم علنی و هم خصوصی، تاکید کرده ایم که دستگیری های گسترده و استفاده از زور با حقوق جهانی شهروندان بحرین در تضاد است. چنین اقدام هایی صدا های مشروع برای اصلاحات را خاموش نخواهد کرد. تنها راه پیشرفت برای دولت و مخالفان این است که به گفتگو بنشینند. » رییس جمهوری آمریکا تاکید کرد وقتی بخشی از مخالفان زندانی هستند نمی توان گفتگوی واقعی وجود داشته باشید. دولت باید شرایطی برای دیالوگ بوجود آورد و مخالفان باید در ایجاد آینده ای همراه با عدالت برای همه بحرینی ها مشارکت کنند.» رییس جمهوری آمریکا گفت« در حقیقت یکی از درس های مهمی که می توان از این دوره آموخت این است که نیازی نیست اختلاف های فرقه ای به مناقشه منجر شوند. در عراق، ما چشم انداز یک دمکراسی قومی و فرقه ای را می بینیم. مردم عراق، حتی در حالی که مسئولیت کامل امنیت خود را بر عهده گرفته اند، خشونت سیاسی را به سود یک فرآیند دمکراتیک رد کرده اند. البته نظیر همه دمکراسی های جدید، با مشکلاتی روبرو خواهند شد. اما عراق اگر به پیشرفت مسالمت آمیز ادامه دهد، خواهد توانست نقش مهمی در منطقه ایفا کند. در حالی که مردم عراق در چنین مسیری گام بر می دارند، امریکا مفتخر خواهد بود به عنوان یک شریک پایدار در کنار آنها بایستد.»

پرزیدنت اوباما تصریح کرد آمریکا در ماه های آینده از همه نفوذ خود برای تشویق اصلاحات در منطقه، از جمله بحرین ، استفاده خواهد کرد. ایالات متحده با اذعان به این نکته شرایط هر کشور متفاوت است، صادقانه در باره اصول خود با دوست و دشمن سخن خواهد گفت. » رییس جمهوری آمریکا گفت« پیام ما ساده است: اگر خطرهایی را که با اصلاحات همراه است، بپذیرید، از پشتیبانی کامل آمریکا بر خوردار خواهید بود.»

XS
SM
MD
LG