لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۵

ادامه پیشرفت در افغانستان


پرزیدنت اوباما در دسامبر ۲۰۰۹ تصمیم گرفت که برای تغییر جریان جنگ در افغانستان علیه شورشیان افراطی ۳۰ هزار نیروی اضافی به این کشور اعزام کند. در همین راستا کشورهای دیگر نیز برای تقویت نهاد های دولتی و غیر دولتی حجم همکاری های خود با دولت افغانستان را افزایش دادند.

ژنرال ریچارد میلز، که به تازگی افغانستان را پس از یک سال فرماندهی تفنگداران دریایی در ولایت های هلمند و نیمروز ترک کرده، می گوید «آنان کار خود را به خوبی انجام داده اند و در حالی که امنیت بهبود یافته، روند توسعه شتاب گرفته است.» وی تاکید می کند ما شاهد شکوفایی واقعی سیستم آموزشی در ولایت هلمند هستیم، ۱۲۵ هزار دانش آموز به مدرسه می روند که از این جمع حدود ۲۰ هزار نفر دختر هستند. ما همچنین شاهد گشایش راه های مواصلاتی هستیم که بخش های استان را به هم متصل می کنند و آزادی حرکت مردم و کالا در سراسر منطقه را امکان پذیر می سازند. افزون براین گسترش مناطق زیر پوشش تلفن که با کوشش های وزارت امور خارجه صورت گرفته، به آزادی بیان و انتقال دیدگاه ها کمک کرده است.

به گفته ژنرال میلز بهبود امنیت در ولایت هلمند، که نیروهای امنیتی افغانستان آن را هدایت می کنند، همه این تحولات مثبت را امکان پذیر کرده است. این روند انتقالی زمانی که تکمیل شود، همه کارهای دولتی را به رهبران افغانستان خواهد سپرد. فرآیندی کند و آهسته که لازم است برای ابراز اطمینان از روند بازگشت ناپذیری آن، کارآیی نهادهای دولتی و مدنی در پروسه انتقالی تقویت شود. ایالات متحده آمریکا و شرکایش در کنار افغانستان خواهند ایستاد و برای حمایت از این روند هرکاری که لازم باشد انجام خواهند داد.

XS
SM
MD
LG