لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۲

افزایش قدرت زنان در خاورمیانه


افزایش قدرت زنان در خاورمیانه
افزایش قدرت زنان در خاورمیانه

رویدادهایی که در ماه های اخیر سراسر خاورمیانه وشمال آفریقا را فرا گرفته، شاهد حضور میلیون ها زن و مردی بوده که خواستار اصلاحات بنیادین از جمله افزایش نقش زنان هستند.

هیلاری کلینتون وزیر امورخارجه آمریکا و یوری روزنتال، وزیر امور خارجه هلند، اخیرا در واشنگتن پس از دیدار در واشنگتن با صدور بیانیه مشترکی از اعطای نقش بیشتر به زنان و دختران در سراسر جهان، بویژه در دمکراسی های نوپا، پشتیبانی کردند. دو کشور معتقدند که مشارکت زنان در فرآیندهای اقتصادی و سیاسی به ویژه در خاورمیانه و شمال آفریقا در پروسه گذار یک ضرورت دارد. در بیانیه مشترک آمریکا و هلند تاکید شده محدود ساختن زنان تهدیدی برای امنیت جهان است، زیرا رنج و محروم بودن زنان از حقوق شان با بی ثباتی ملت ها، ارتباطی تنگاتنگ دارند. اطلاعات گسترده ای وجود دارد که سرمایه گذاری برای ارتقا نقش زنان و پررنگ کردن حضور آنان درجامعه با پیامدهای مثبت در کاهش فقر و کامیابی بیشتر یک کشور ارتباط دارد. تاکید دو کشور بر تخصص و شبکه های محلی، استوار است و بر چهار حوزه متمرکز شده است.

نخست: اعطا حقوق زنان در قلمروهای قانونی، سیاسی و اقتصادی

دوم: تقویت رهبران و آموزش رهبری سیاسی

سوم: ایجاد سازمان های جامعه مدنی برای زنان

چهارم: مشارکت در آموزش مدنی به منظور افزایش آگاهی در باره مشارکت زنان به عنوان کلید یک جامعه باثبات و کامیاب.

تاکید ویژه بر تامین کمک های علمی و فنی و افزایش ظرفیت برای سازمان های غیردولتی که توسط زنان و برای زنان فعالیت می کنند ،برای پیشرفت پایدار زنان حیاتی است. هیلاری کلینتون وزیر امورخارجه آمریکا هنگام اعلام تلاش مشترک بین ایالات متحده و هلند گفت« هر دو ملت به این نتیجه رسیده اند که زنان و دختران وقتی از حقوق خود و از فرصت های لازم برخوردار شوند، به پیشرفت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کمک می کنند. ما خوشحال هستیم که جهت فراهم آوردن فرصت های اقتصادی و سیاسی بیشتر برای زنان، بویژه در فرآیند گذار دمکراتیک که در خاورمیانه و شمال آفریقا جریان دارد، با هلند همکاری می کنیم.»

XS
SM
MD
LG