لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۱

افزایش قدرت زنان در خاورمیانه


افزایش قدرت زنان در خاورمیانه

رویدادهایی که در ماه های اخیر سراسر خاورمیانه وشمال آفریقا را فرا گرفته، شاهد حضور میلیون ها زن و مردی بوده که خواستار اصلاحات بنیادین از جمله افزایش نقش زنان هستند.

هیلاری کلینتون وزیر امورخارجه آمریکا و یوری روزنتال، وزیر امور خارجه هلند، اخیرا در واشنگتن پس از دیدار در واشنگتن با صدور بیانیه مشترکی از اعطای نقش بیشتر به زنان و دختران در سراسر جهان، بویژه در دمکراسی های نوپا، پشتیبانی کردند. دو کشور معتقدند که مشارکت زنان در فرآیندهای اقتصادی و سیاسی به ویژه در خاورمیانه و شمال آفریقا در پروسه گذار یک ضرورت دارد. در بیانیه مشترک آمریکا و هلند تاکید شده محدود ساختن زنان تهدیدی برای امنیت جهان است، زیرا رنج و محروم بودن زنان از حقوق شان با بی ثباتی ملت ها، ارتباطی تنگاتنگ دارند. اطلاعات گسترده ای وجود دارد که سرمایه گذاری برای ارتقا نقش زنان و پررنگ کردن حضور آنان درجامعه با پیامدهای مثبت در کاهش فقر و کامیابی بیشتر یک کشور ارتباط دارد. تاکید دو کشور بر تخصص و شبکه های محلی، استوار است و بر چهار حوزه متمرکز شده است.

نخست: اعطا حقوق زنان در قلمروهای قانونی، سیاسی و اقتصادی

دوم: تقویت رهبران و آموزش رهبری سیاسی

سوم: ایجاد سازمان های جامعه مدنی برای زنان

چهارم: مشارکت در آموزش مدنی به منظور افزایش آگاهی در باره مشارکت زنان به عنوان کلید یک جامعه باثبات و کامیاب.

تاکید ویژه بر تامین کمک های علمی و فنی و افزایش ظرفیت برای سازمان های غیردولتی که توسط زنان و برای زنان فعالیت می کنند ،برای پیشرفت پایدار زنان حیاتی است. هیلاری کلینتون وزیر امورخارجه آمریکا هنگام اعلام تلاش مشترک بین ایالات متحده و هلند گفت« هر دو ملت به این نتیجه رسیده اند که زنان و دختران وقتی از حقوق خود و از فرصت های لازم برخوردار شوند، به پیشرفت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کمک می کنند. ما خوشحال هستیم که جهت فراهم آوردن فرصت های اقتصادی و سیاسی بیشتر برای زنان، بویژه در فرآیند گذار دمکراتیک که در خاورمیانه و شمال آفریقا جریان دارد، با هلند همکاری می کنیم.»

XS
SM
MD
LG