لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۶

سرکوب و پایداری در ایران


سرکوب و پایداری در ایران

استفاده از نیروی نظامی علیه معترضان توسط دولت های قدرت طلب در خاورمیانه، توجه و محکومیت جهان را جلب کرده است. اما این تمرکز باید به رژیم ایران هم معطوف شود که به سرکوب بی رحمانه شهروندانش ادامه می دهد. دولت ایران از دوسال پیش گلوله را به عنوان پاسخی به در خواست شهروندان برای دمکراسی و آزادی برگزیده است.

بخشی از این سرکوب ها می توان چنین برشمرد: نیروهای امنیتی ایران سه سال پیش هفت رهبر جامعه بهایی را دستگیر کرده اند. پنج مرد و دو زن در محاکمه هایی ناعادلانه به اتهام ساختگی جاسوسی محکوم شدند. قوه قضاییه جمهوری اسلامی به تازگی محکومیت ۲۰ سال زندان برای این هفت تن را دوباره تایید کرده است.

مایکل پوزنر، معاون وزارت امور خارجه امریکا در امور دمکراسی و حقوق بشر به تازگی در کنگره آمریکا از نقض فاحش حقوق بشر در ایران سخن گفت. وی از جمله به افزایش نگران کننده اعدام ها بویژه اقلیت های قومی؛ هم بند شدن زندانیان سیاسی با بزهکاران خطرناک و محکوم شدن ناراضیان و اقلیت های مذهبی به زندان های طولانی را اشاره کرد. وی همچنین در مورد وضعیت دشوار فعالان مدنی گفت«منصور اوسانلو،چهره برجسته جنبش کارگری که در سال ۲۰۰۷ بازداشت شد،از ناراحتی قلبی رنج می برد. مسئولان بارها او را از دسترسی به مراقبت های پزشکی محروم کرده اند. بهاره هدایت، یکی از رهبران جنبش دانشجویی که در سال ۲۰۰۹ برای پنجمین بار ظرف چهار سال، به دلیل عضویت در کمپین یک میلیون امضا برای برابری ، دستگیر شد. این کمپین حرکتی است که زنان ایران برای تغییر قوانین تبعیض آمیز علیه زنان آغاز کرده اند. وی همچنین به علت ارسال نامه سرگشاده ای که شرایط زندان را شرح داده بود با اتهام های بیشتری روبروست. مایکل پوزنر افزود این فهرست طولانی است اما در نهایت، دولت هایی نظیر دولت ایران که سعی دارند مردم خود را سرکوب کنند، درگیر نبردی توام با باخت شده اند. معاون وزارت امور خارجه امریکا در امور دمکراسی و حقوق بشر تصریح کرده این جمعیت جوانی است که آن چه را در جهان و در منطقه می گذرد، می بیند، و هر روز بیش از پیش شکیبایی خود را در برابر خودکامگی های این دولت از دست می دهد. آقای پوزنر گفته است آمریکا به سخن گفتن در باره وضعیت حقوق بشر در ایران ادامه خواهد داد و صدای بسیاری از جوانان ایرانی را که با وجود مقاومت بی رحمانه دولت، تصمیم دارند سرنوشت خود را دگرگون سازند، رساتر خواهد ساخت.

XS
SM
MD
LG