لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۳

استراتژی آمریکا و چین


Secretary Hillary Rodham Clinton delivers remarks at the 41st Washington Conference on the Americas, Wednesday, May 11, 2011, at the State Department in Washington. (AP Photo/Pablo Martinez Monsivais)
Secretary Hillary Rodham Clinton delivers remarks at the 41st Washington Conference on the Americas, Wednesday, May 11, 2011, at the State Department in Washington. (AP Photo/Pablo Martinez Monsivais)

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در مراسم گشایش سومین دور گفتگوهای اقتصادی و استراتژیک آمریکا و چین در واشنگتن گفت« چین و آمریکا با مجموعه ای از چالش های منطقه ای و جهانی روبرو هستند. چگونگی همکاری دو کشور برای مقابله با این چالش ها نه تنها به تعریف مسیری که مناسبات ما پیش می رود، کمک خواهد کرد، بلکه جهت صلح، کامیابی و پیشرفت جهان را نیز مشخص خواهد کرد.»

وی تاکید کرد بحران مالی جهانی و دگرگونی های خاورمیانه، نقش تلاقی اقتصادهای آمریکا و چین، و تاثیر آن بر امنیت و ثبات جهانی را بارز کرده است. خانم کلینتون افزود ما در باره نیاز به کار با یکدیگر برای ایجاد توازن مجدد در اقتصاد جهانی و تضمین یک رشد نیرومند و پویا گفتگو خواهیم کرد.»

وی در ادامه گفت« با این حال هنوز برداشت های نادرست ادامه دارد. برخی در آمریکا پیشرفت چین را تهدیدی برای ایالات متحده می بینند. برخی در چین نگران هستند که آمریکا قصد توقف رشد چین را دارد.» وزیر امورخارجه آمریکا تصریح کرد که ما هردو نظر را رد می کنیم. زیرا همکاری بیشتر از مناقشه دستاورد دارد. »

ناظران معتقدند که گفتگوهای اقتصادی و استراتژیک دو کشور با تعهد دو جانبه آغاز می شود و به همین دلیل هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه و رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا بر اهمیت تعامل نیروهای مسلح دو کشور تاکید ورزیده اند.

هیلاری کلینتون با استقبال از این همکاری گفت« بسیار خوشحال هستم که برای نخستین بار، مقام ارشد نظامی دو کشور در این گفتگو ها شرکت خواهند داشت. آنان برای بحث در این باره که ما چگونه می توانیم خطرهای بزرگ ،سوتفاهم و اشتباه محاسبه را کاهش دهیم، به همتایان غیر نظامی خود ملحق خواهند شد.» وی افزود آمریکا برای ایجاد تفاهم و اعتماد بیشتر بین شهروندان چین و آمریکا و تقویت پیوند بین دانشجویان، بازرگانان و جوامع دو کشور تلاش می کند.

وزیر امورخارجه آمریکا همچنین گفت«مایلم بگویم که نظیر دو کشور بزرگ و دو ملت اختلاف نظرهایی داریم اما مانند دوستان، صادقانه و با صراحت در باره این اختلافات بحث می کنیم. ما نگرانی خود را نسبت به وضعیت حقوق بشر در چین ابراز کرده ایم.»

هیلاری کلینتون اضافه کرد حقیقت این است که یک آمریکای کامیاب برای چین خوب است و یک چین موفق و رو به پیشرفت برای آمریکا. به همین دلیل و برای کار با یکدیگر ما نیاز داریم مقاصد و منافع یکدیگر را بشناسیم. و باید برنامه ها و آرمان های بلند مدت خود را تعیین کنیم.

XS
SM
MD
LG