لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۱

پرزیدنت اوباما و آینده القاعده


کشته شدن اسامه بن لادن، مغز متفکر حمله های تروریستی ۱۱ سپتامبر و حمله های دیگر در جهان، ضربه مرگباری بر شبکه تروریستی القاعده بوده است.

پرزیدنت باراک اوباما اخیرا در مصاحبه ای در برنامه « شصت دقیقه» شبکه تلویزیونی ای بی سی گفت« از مجتمعی که بن لادن پیش از کشته شدن در آن پنهان بود و زندگی می کرد، اطلاعات ارزشمندی گردآوری شده است.» وی همچنین تاکید کرد که انتظار داریم این اطلاعات بتواند ما را به تروریست های دیگری که مدت ها به دنبالشان بوده ایم و به هدف های پر ارزش دیگری، هدایت کند.

رییس جمهوری آمریکا افزود «ما حتی پیش از آن که بن لادن را پیدا کنیم کار بزرگی در کاهش توانایی های شبکه القاعده انجام داده ایم. و اکنون فکر می کنم، فرصت داریم القاعده را، دستکم در منطقه مرزی پاکستان و افغانستان، شکست دهیم.»

پرزیدنت اوباما در ادامه توضیح داد که البته معنای حرف من این نیست که ما تروریسم را شکست خواهیم داد. همچنان که به این معنا نیست که القاعده به دیگر بخش های جهان سرایت نکرده است. اما معنایش این است که به عقیده من فرصتی بدست آورده ایم تا در ماه های آینده ضربه ای مرگبار بر این سازمان وارد کنیم.»

این حقیقت که بن لادن در پاکستان پیدا شد، پرسش هایی را در باره تعهد اسلام آباد در جنگ با تروریسم مطرح ساخته است. اما پرزیدنت اوباما تصریح کرد که در سال های پس از ۱۱ سپتامبر، پاکستان در مبارزه با تروریسم شریک نیرومندی برای آمریکا بوده است. وی همچنین گفت« در مقاطعی ما اختلاف نظر داشته ایم. وقتی که می خواستیم با قدرت پیش برویم، و به دلایل گوناگون، پاکستانی ها درنگ داشته اند. این اختلاف ها واقعی هستند و ادامه خواهند داشت.»

رییس جمهوری آمریکا گفت« اما آن چه اهمیت دارد، این است که ما قادر بوده ایم در خاک پاکستان بیشتر از هر نقطه دیگری تروریست ها را بکشیم و این هدف بدون همکاری پاکستان امکان پذیر نمی شد.»

در حقیقت، بن لادن به پاکستان نیز اعلان جنگ داده بود. وی به هوادارانش دستور می داد به مردم حمله کنند . در حالی حاضر و در روند پیشرو پیوستن پاکستان به آمریکا برای ادامه نبرد با القاعده و متحدانش ضرورت دارد.

پرزیدنت اوباما گفت« مردم آمریکا این جنگ را انتخاب نکردند. آنان بی رحمانه به شهرهای ما حمله کردند و شهروندان ما قصابی کردند. پس از نزدیک به ده سال خدمت، پیکار و فداکاری، ما به خوبی می دانیم جنگ چه هزینه هایی دارد؟ با این حال، ما به عنوان یک کشور،هرگز تهدید امنیت خود را تحمل نخواهیم کرد یا در حالی که شهروندان ما کشته می شوند بی تفاوت نخواهیم ماند. ما در دفاع از شهروندان و دوستان و متحدان خود، لحظه ای درنگ نخواهیم کرد.»

XS
SM
MD
LG