لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۶

اهدای جایزه یونسکو به احمد زید آبادی روزنامه نگار ایرانی


اهدای جایزه یونسکو به احمد زید آبادی روزنامه نگار ایرانی
اهدای جایزه یونسکو به احمد زید آبادی روزنامه نگار ایرانی

جایزه آزادی جهانی مطبوعات یونسکو« گیلرمو کانو» به احمد زید آبادی روزنامه نگار ایرانی، برای قدردانی از نقش او در پیشبرد آزادی بیان اهدا شده است.

اهدای جایزه در واشنگتن و در جریان همایش روز جهانی آزادی مطبوعات که نخستین بار به میزبانی آمریکا برگزار می شد، صورت گرفت. احمد زیدآبادی، ویراستار، روزنامه نگار و استاد دانشگاه از سال ۲۰۰۰ بارها به علت بیان دیدگاه های سیاسی و صراحت کلام در باره اهمیت آزادی بیان، حقوق بشر و حکومت قانون بازداشت شده است. وی آخرین بار در جریان سرکوب های گسترده پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در در سال ۲۰۰۹ صورت گرفت. زیدآبادی در پی یک محاکمه ساختگی به اتهام کوشش برای سرنگونی نطام به شش زندان، پنج سال تبعید و ممنوعیت دائم از فعالیت های مدنی محکوم شد. وی سپس به زندان گوهر دشت منتقل شد و تا روزهای سختی را سپری کند. هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا در خوشامد گوئی ویدیویی به شرکت کنندگان در همایش، زیدآبادی را قهرمان آزادی بیان نامید و گفت« باید گفته شود که برنده امسال جایزه نمی تواند شخصا با شما باشد تا جایزه اش را دریافت کند زیرا در کشور خودش زندانی است. اما غیبت زیدآبادی فرصتی مناسب برای ما فراهم می کند تا اصولی را که او به آنها پایبند است منعکس کنیم و به اتفاق سهم روزنامه نگاران در پیشبرد آزادی و کامیابی انسان را جشن بگیریم.»

ده ها روزنامه نگار در ایران به دلیل آن چه کلینتون آن را کوشش های شجاعانه برای گشودن راهی جدید برای ایران می نامد ، در زندان ها عذاب می کشند. آمریکا به حمایت از آنان و همه کسانی که برای پیشبرد آزادی رسانه های تلاش می کنند ، ادامه خواهد داد. به گفته هیلاری کلینتون ،احمد زید آبادی شجاعت خود را نشان داده و بهای گزافی پرداخته است. وقتی رسانه های آزاد به خطر می افتند، حقوق بشر تهدید می شود.

XS
SM
MD
LG