لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۷

ادامه سرکوب شهروندان سوریه


ادامه سرکوب شهروندان سوریه
ادامه سرکوب شهروندان سوریه

فعالان حقوق بشر می گویند دولت سوریه به سرکوب بی رحمانه معترضان ادامه می دهد و حتی در بسیاری از مناطق کشور از گلوله و تانک علیه تظاهر کنندگان غیر مسلح و دمکراسی خواه استفاده می کند.

این منابع تعداد کشته شدگان ناآرامی این کشور را تا ۸۰۰ تن برآورد کرده اند. گزارش ها همچنین حاکی است که هزاران سوری بازداشت شده و نیروهای امنیتی در جستجوی خانه به خانه مخالفان هستند. شیوه ای که در ایران به عنوان دوست استراتژیک سوریه نیز به کار گرفته می شود. نشانه های قابل استنادی وجود دارد که ایران نه تنها از نظر تجهیزاتی و تشکیلاتی سوریه را در نابودی معترضان یاری می رساند بلکه به رژیم اسد در کنترل سرویس های اینترنتی و تلفنی به منظور دستگیری مخالفان و فعالان حقوق بشر کمک می کند. در اقدام مشابه دیگری نظیر آن چه در حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۲۰۰۹ در برخورد با معترضان رخ داد، تلویزیون دولتی سوریه اعتراف به اصطلاح تروریست هایی را پخش کرد که سعی داشتند برای برهم زدن ثبات از کشورهای بیگانه کمک تسلیحاتی دریافت کنند.

در همین حال آمریکا به علت حمله های ددمنشانه به شهروندان سوریی، تحریم های اضافی بر آن کشور وضع کرده است. از جمله این که مقام ها و سازمان های دولتی از جمله نیروی قدس شاخه شبه نظامی و برون مرزی سپاه پاسداران ایران را هدف قرار می دهد. در پی اقدام های جدید آمریکا، اتحادیه اروپا نیز۱۳ مقام دولتی سوریه را از سفر به کشورهای عضو این اتحادیه محروم و دارائی هایشان را مسدود کرد. این تحریم ها همچنین،خرید تجهیزات تسلیحاتی را نیز شامل می شود. جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید گفته است آمریکا « خشونت شنیع» دولت سوریه علیه معترضان صلح جو را محکوم می کند، و کاملا روشن ساخته است که این روند به ثبات منجر نخواهد شد و درخواست های مردم برای تغییر را متوقف نخواهد کرد. سخنگوی کاخ سفید تاکید کرده معترضین هستند زیرا نظیر بسیاری کشورهای دیگر می خواهند صدایشان شنیده شود. آنان حقوقشان را مطالبه می کنند. خواهان دولتی پاسخگو هستند هستند که به شان آنان احترام قائل شود.

هیلاری کلینتون وزیرامورخارجه آمریکا در بیانیه ای از دولت سوریه خواست تا بی درنگ به کشتار، بازداشت و آزار معترضان فعالان سیاسی و روزنامه نگاران پایان دهد. وی همچینین تاکید کرد ما همچنان مقام های ارشد سوریه را مسئول نقض حقوق انسانی مردم سوریه می دانیم و یک جانبه و با شریکان بین المللی خود برای تصمیم گیری در باره گام های کارساز بعدی همکاری خواهیم کرد.

XS
SM
MD
LG