لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۴

حفاظت از باورهای مذهبی


سازمان کنفرانس اسلامی که ۵۷ عضو دارد ، ۱۲ سال در مجمع عمومی سازمان ملل متحد و شورای حقوق بشر به سود قطعنامه هایی که «تهمت مذهبی» را به عنوان تهدیدی برای شآن انسان محکوم می کند، مبارزه می کرد. این سازمان بر این باور بود که چنین حفاظتی برای دفاع از اسلام و مذاهب دیگر در برابر انتقاد که اهانت به مومنان تلقی می شود، لازم است که حتی در معیارهای حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز گنجانده شود.

اما این باور در سال جاری کنار گذاشته شد. این سازمان اما به جای آن قطعنامه ای پیشنهاد کرد که هرگونه دفاع از تنفر مذهبی، یا تحریک به خصومت یا خشونت علیه مومنین را محکوم می کند و از دولت ها می خواهد برای جلوگیری از تبعیض مذهبی کاری انجام دهند. به عبارت دیگر ، قطعنامه جدید خواهان حفاظت از باورها نیست، بلکه می خواهد از مومنان حمایت شود. شورای حقوق بشر قطعنامه جدید را با اجماع تصویب کرد.

کشورهای غربی در گذشته به شدت با تصویب قطعنامه تهمت مذهبی مخالفت می کردند و بر این عقیده بودند که به حق آزادی بیان تجاوز خواهد کرد. در همین حال آزار ناراضیان مذهبی را توجیه می کند. در حقیقت به بحث های کسانی که خواستار تصویب یا اجرای قوانین ضد کفرگویی و قوانین کنترل کننده ویا حذف کننده اقلیت های مذهبی وضع شده است هستند، اعتبار قائل می شد. هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در این باره گفته است ایالات متحده از قطعنامه جدید که ممنوعیت های گسترده بیان را که در قطعنامه پیشین «تهمت مذهبی» درج شده بود، رد می کند و نیز از رویکردهایی که آزادی بیان را محدود نمی کند و یا تجاوز به آزادی مذهبی نیست، حمایت می کند.

خانم کلینتون افزوده است این قطعنامه علاقه به پیشبرد بحث در باره این چالش های مشترک را در جهتی سازنده و مثبت نشان می دهد. اختلاف های ما می تواند از طریق تلاش برای گوش کردن به یکدیگر و جستجو برای زمینه مشترک کم شود. این قطعنامه برآیند مستقیم این نوع تعامل با جامعه جهانی است، و تصویب آن در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد بیانیه مهمی است که باید با تعهدی پویا دنبال شود.

وزیر امورخارجه آمریکا همچنین گفته است در زمانی که خشونت و تبعیض علیه اعضای اقلیت های مذهبی بسیار عادی است، ما از جامعه بین المللی می خواهیم به دفاع از آزادی بیان که در اعلامیه جهانی حقوق بشر مندرج است ادامه دهد. ما باید از کسانی که آماده دفاع از حقوقی هستند که ما بر آنها ارج می گذاریم ،حمایت کنیم.

XS
SM
MD
LG