لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۱

دموکراسی و حقوق بشر در آمریکای لاتین


تقویت دموکراسی ،احترام به حقوق بشر و آزادی های اساسی برای موفقیت کشورهای آمریکای لاتین حیاتی است. منشور سازمان کشورهای آمریکایی که بیش از ۶۰ سال پیش تاسیس شد، صراحت دارد که کشورهای عضو اعلام کرده اند که دموکراسی فراگیر شرطی لازم برای ثبات، صلح و توسعه منطقه است.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در جریان سفر اخیر خود به آمریکای لاتین طی سخنانی در شیلی، کشورهای منطقه را ترغیب کرد که با تقویت نهادهای مورد نیاز شکوفایی دموکراسی، خود را به دفاع از دموکراسی و حقوق بشر در کشورهایشان متعهد سازند. سازوکارهایی نظیر انتخابات آزاد و عادلانه که در آنها مردم رهبران شان خود را انتخاب کنند، پارلمان هایی پویا که به دقت نظارت کنند، نظام های قضایی مستقل که حکومت قانون را تضمین کنند، مطبوعات آزاد که بحث و گفتمان آزاد را تامین کنند، ارتش های حرفه ای تحت کنترل غیر نظامیان، جوامع مدنی نیرومند که دولت را مسئول بدانند و دولت هایی که به شهروندانشان پاسخگو باشند. این چیزی است که دموکراسی را می سازد.

پرزیدنت اوباما تاکید کرد با وجود پیشرفت روند دموکراسی در منطقه هنوز نابرابری های چشمگیری وجود دارد. قدرت سیاسی و اقتصادی به جای خدمت به اکثریت در دستان شماری معدودی متمرکز شده شده است. در فسادی که هنوز از رشد اقتصادی و توسعه، نوآوری و فعالیت های تجارتی بخش خصوصی جلوگیری می کند و در برخی رهبرانی که برای توجیه قدرت خود و خاموش ساختن مخالفانشان به ایدئولوژی های فاسد چسبیده اند، زیرا مخالفان شجاعت دارند که حقوق جهانی خود را طلب کنند. این ها واقعیت هایی است که ما باید با آنها مواجه شویم. رییس جمهوری آمریکا همچنین با اشاره به این که هر ملتی راه دموکراسی خود را دنبال خواهد کرد، افزود «هیچ ملتی نباید اراده خود را بر دیگری تحمیل کند. اما بی تردید ما می توانیم موافق این نکته باشیم که دموکراسی مقوله ای است که از حکومت اکثریت فراتر می رود و تنها در دست داشتن قدرت به یک رهبر حق نمی دهد حقوق دیگران را سرکوب کند و رهبران باید قدرت را از طریق رضایت مردم و نه ارعاب آنان حفظ کنند.

آقای اوباما گفت «ما وقتی می بینیم این اصول نقض می شود، باید صدایمان را بلند کنیم. آن گونه که بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین نشان داده اند در روند انتقال موفقیت آمیز به دموکراسی فراگیر، اصول مشترکی دارند. نیروی معنوی عدم توسل به خشونت، گفت و شنودی که باز و فراگیر باشد، حفاظت از حقوق انسانی و آزادی های اساسی، نظیر ابراز عقیده و تجمع صلح جویانه، پاسخگویی به خطاهای گذشته و تطبیق دادن اصلاحات سیاسی با اصلاحات اقتصادی. همچنانکه در منشور دموکراتیک کشورهای آمریکایی مصوبه ۲۰۰۱ اعلام شد، مردم کشورهایی آمریکایی حق دارند از دموکراسی برخوردار شوند و دولت هایشان متعهد به پیشبرد و دفاع از آن هستند.»

XS
SM
MD
LG